26_20231013_115445.jpg
16_20211020_131103.jpg

Tamara Dobošová: „Pocity sú neopísateľné...“

Švédske mesto Uppsala bola od 1. do 5. septembra dejiskom majstrovstiev sveta junioriek vo florbale. Svetovým šampiónom sa stalo Fínsko, striebro získali obhajkyne triumfu Švédky a bronz putoval do Česka. Medzi svetovou elitou malo zastúpenie aj Slovensko. Reprezentačný dres s dvojkrížom na hrudi obliekla aj Tamara Dobošová z Partizánskeho. Po brankárke Petre Hačkovej je druhou florbalistkou z FBK Harvard Partizánske, ktorá sa predstavila na svetovom šampionáte junioriek. Prinášame Vám rozhovor, ktorý vyšiel v týždenníku Tempo.

Slovenské reprezentantky odohrali na majstrovstvách sveta štyri zápasy. V úvodnom dueli základnej skupiny najskôr prehrali po obetavom výkone so šesťnásobnými majsterkami sveta Švédkami tesne 2:4. Slovenky ešte v 52. minúte držali s úradujúcimi šampiónkami nerozhodný stav 2:2.

„Bol to veľmi náročný zápas, v ktorom sme sa snažili uhrať s favoritkami čo najlepší výsledok. Žiaľ, zranila sa nám veľmi kvalitná hráčka Alica Brodňanová a po prehádzaní zostavy sme to museli hrať bez nej. Stretnutie bolo napínavé až do konca a štvrtý gól nám Švédky strelili do prázdnej bránky pri našej záverečnej hre bez brankárky. Trúfam si tvrdiť, že sme mali na to, aby sme zobrali Švédkam minimálne bod,“ tvrdila Tamara Dobošová. Následne slovenské reprezentantky podľahli Češkám, ktoré patrili k ďalším favoritkám na medailu, vysoko 2:10. Češky boli lepšie v hre s loptou a rýchlejšie, čo sa prejavilo na konečnom skóre. Tento zápas sme však chceli rýchlo zahodiť za hlavu. Poučili sme sa z chýb, ktoré sme urobili a snažili sme sa sústrediť a čo najlepšie pripraviť na náš najdôležitejší zápas proti Lotyšsku,“  vysvetľovala Tamara Dobošová, ktorá proti Lotyšsku vsietila obidva svoje góly na šampionáte. Na konci 28. minúty znížila na 4:6 a na začiatku 52. minúty upravila na konečných 6:7. V slovenskom tábore zavládlo po tesnej prehre obrovské sklamanie. „Bola som veľmi rada, že som mohla pomôcť tímu tými dvomi gólmi. Na druhej strane ma mrzelo, že nestačili na výhru. Myslím si, že príčinou našej prehry bolo hlavne to, že sme nehrali po celých šesťdesiat minút tak, ako v tretej tretine. Nepremieňali sme gólové šance a následne sme z protiútokov inkasovali,“ snažila sa Tamara Dobošová pomenovať príčiny prehry Sloveniek s Lotyškami.

Až v štvrtom vystúpení na svetovom šampionáte sa slovenské juniorské reprezentantky dočkali víťazstva. Aj napriek tomu, že im zodpovednosť zväzovala ruky, Rusky zdolali tesne 3:2 víťazným gólom Lindy Pudišovej z 52. minúty a obsadili konečné 7. miesto. Zároveň sa Slovensko zachránilo v elitnej A-kategórii majstrovstiev sveta. „Podľa mňa sme mali naviac. Síce sme ukázali našu kvalitu, ale, žiaľ, na lepšie umiestnenie to nestačilo. Chýbalo nám aj trochu športového šťastia,“ zamyslela sa Tamara Dobošová a ešte dodala: „Možno som mohla urobiť ešte viac, ale so spoluhráčkami sme nechali v zápasoch srdce a vydali zo seba všetky sily.“

Devätnásťročná Tamara Dobošová sa vo Švédsku postarala o pozoruhodnú športovú raritu. V tejto severskej krajine zaznamenala štart na svetovom šampionáte už v treťom športe. Slovensko predtým reprezentovala na vrcholných podujatiach v ľadovom hokeji i v hokejbale. S hokejovou reprezentáciou do 18 rokov najskôr v roku 2018 získala striebornú medailu a o rok neskôr sa dokonca stala majsterkou sveta divízie I. skupiny A a veľkou mierou sa zaslúžila o jej postup do elitnej skupiny tejto vekovej kategórie. V hokejbale naposledy reprezentovala Slovensko na majstrovstvách sveta žien v roku 2019, kedy slovenské hokejbalistky skončili v Košiciach štvrté. A aké dojmy si odniesla z florbalových majstrovstiev sveta? „Zápasy boli oveľa rýchlejšie, než na aké som bola dovtedy zvyknutá. Som rada za všetky skvelé zážitky, ktoré som na šampionáte prežila. Pocity sú neopísateľné... V našom vystúpení bolo veľa odvahy, radosti, ale aj sklamania a smútku. Nálada v šatni však bola neskutočná. Výsledok už nezmeníme, ale som šťastná za skvelú príležitosť, ktorú som dostala. Z majstrovstiev sveta som si priniesla množstvo cenných skúseností,“ dodala Tamara Dobošová.

Autor: Marián Petrík | NOVINY Tempo
Foto: Flickr IFF