Súvisiace zápasy

FBK Harvard Partizánske

Finále ako remeň čaká zápas o všetko

Vyvrcholenie HEX v sezóne 2022/2023 píše najdramatickejší scenár aký len môže byť. Obe finálové družstvá naplno využili výhodu domáceho prostredia a tak stav série medzi FBK Harvard Partizánske a NTS FK - ZŠ Nemšová je nerozhodný 2:2. O tohtoročnom titule sa tak rozhodne v sobotu 15.4.2023 v Partizánskom. Zrekapitulujme si dovtedajší priebeh série, čo bude najlepšou pozvánkou na zápas „Kto z koho!“

Superfinále časť prvá

Premiérové finále sa odohralo pred rekordnou návštevou z doterajších všetkých sezónnych zápasov, vrátane už tých finálovych. Do haly si našlo cestu 548 divákov, čo už pre Harvard predstavuje istý titul z hľadiska návštevnosti zpomedzi všetkých tímov.

V úvode boli šance na oboch stranách. Ako prvej sa podarilo presadiť v 5. minúte domácej Vičanovej po asistencii Červenej. Po viacerých obojstranných príležitostiach sa však skóre už v tejto tretine nezmenilo. V tej druhej sa tiež len presadili hráčky Harvardu. V 26. minúte po spolupráci Dobošovej a Červenej sa presadila prvá menovaná. V 34. minúte po individuálnom prieniku a asistencii Slávky Papiernikovej zvýšila na 3:0 Dobišová. V tretej tretine sa hráčky Nemšovej chystali na obrat, no plány im skrížila v 49. minúte svojim druhým gólom kapitánka Dobošová, ktorá premenila trestné strieľanie. Výborne chytajúcu Mládenkovú nakoniec len dvakrát prekonala Izraelová (v 58. a 60. minúte), čím iba kozmeticky upravila skóre a neprekazila domácim radosť z prvého finálového bodu.

Zápasové resumé: 3. kolo play off – finále
1. zápas (01. 04. 2023): FBK Harvard Partizánske vs NTS FK - ZŠ Nemšová : 4 – 2
Góly Harvardu:
5. Vičanová (Červená), 26. Dobošová (Červená), 34. Dobišová (Papierniková), 49. Dobošová (ts)
Zostava Harvardu:
Mládenková (Plevková) – Červená, Uhrinová, Dobošová, Vičanová, Vršková – Dobišová, Papierniková, Detková,Balátová, Bruchatá – Sládeková, Ducká, Tarčáková, Petríková, Oškrdová – Utekalová

Superfinále časť druhá

Veľmi dôležitý zápas mohol mať len dva konce: finálový mečbal pre Harvard alebo vyrovnanie série. Prvé dve tretiny to vyzeralo skôr na druhú možnosť. Hosťujúce florbalistky sa dostali už v prvej časti do trojgólového vedenia zásluhou Bahnovej (6. Min.), Gálikovej (14. min.) a Daňovej (17. min.) Minútu pred koncom tretiny Vršková po prihrávke od Červenej naštartovala domáci gólostroj. V 29. minúte po strele Červenej a asistencii Dobošovej prehrával Harvard už len o gól. Avšak po góloch Bahnovej (35. min.) a Vyletelkovej (39. min.) bolo manko domácich opäť trojgólové. Ešteže 46 sekúnd pred druhou sirénou stihla skorigovať kapitánka Dobošová, na ktorú už v 24 sekunde tretej tretiny gólovo nadviazala Vršková, keď dorážala strelu Uhrinovej. Zápas ako na hojdačke pokračoval ďalej. Nemšová opäť udrela a to v 44. minúte gólom Bahnovej. V 51. minúte znížila Vičanová na 5:6, asistovala Dobišová, no o 25 sekúnd na 5:7 upravila hosťujúca Izraelová. V ďalších minútach sa naplno prejavil bojový duch a nepoddajnosť „Harvarďáčiek.“ Najskôr Dobošová nabila v 53. minúte Červenej na zníženie. A na oplátku zase Lenka o 4 minúty ako na podnose pripravila vyrovnávajúci gól Vrškovej. A keďže už sa skóre do konca tretiny nezmenilo, o osude stretnutia rozhodlo predĺženie. Domáce hráčky v ňom nenechali nič na náhodu a po zatlačení súpera už v 29. sekunde strhla víťazstvo na stranu Harvardu najlepšia strelkyňa ligy Michaela Vršková. Prihrávku na rozhodujúci gól si pripísala Červená.

Dva náročné zápasy znamenajúce pre Harvard vedenie 2:0 vo finálovej sérii sumárne zhodnotil lodivod Harvardu Dušan Ďuríček: „Boli to dva odlišné výkony, ale oba so šťastným koncom pre nás. V prvom sme výborne bránili a mali sme vysokú úspešnosť v premieňaní šancí. V druhom naopak špatná obrana, veľa striel a slabá efektivita. V oboch zápasoch ale vyzdvihujem bojovné srdce dievčat a túžbu zvíťaziť pred skvelým publikom. Teraz na nás čaká najnáročnejšia úloha a to zisk posledného bodu a tak dosiahnuť výsledok, ktorý sa doposiaľ ešte nikomu nepodaril. Ja verím v silu dievčat a v schopnosti realizačného tímu túto úlohu splniť a tešiť sa z titulu už najbližší víkend.“

2. zápas (02. 04. 2023): FBK Harvard Partizánske vs NTS FK - ZŠ Nemšová : 8 – 7 pp
Góly Harvardu: 20. Vršková (Červená), 29. Červená (Dobošová), 40. Dobošová, 41. Vršková (Uhrinová), 51. Vičanová (Dobišová), 53. Červená (Dobošová), 57. Vršková (Červená), 61. Vršková (Červená)
Mládenková (Plevková) – Červená, Uhrinová, Dobošová, Vičanová, Vršková – Dobišová, Papierniková, Detková, Balátová, Bruchatá – Sládeková, Ducká, Tarčáková, Petríková, Oškrdová – Utekalová

Superfinále časť tretia

Do Trenčína, kde Nemšová hráva svoje domáce zápasy, vycestoval Harvard spolu s početnou fanúšikovskou enklávou vrátane fanbusu, aby sa aj vonku cítili dievčatá ako doma. Tak aj bolo a počas oboch zápasov im vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru a ukázali, prečo má Harvard najlepších fanúšikov v lige.

Úvodné minúty tretieho finálového zápasu sa niesli v znamení tlaku Nemšovej, ktorá ak chcela udržať svoje nádeje v sérii, musela bezpodmienečne tento zápas zvládnuť. Do vedenia išla v 9. minúte zásluhou Zajacovej. O vyrovnanie sa postarala v 17. minúte Červená po asistencii Dobošovej, keď sa jej prízemná strela zatrepotala v sieti. V ďalších častiach hry sa Nemšová pokúšala znova ísť do vedenia. Podarilo sa jej to až v 30. minúte po zásahu Denisy Papiernikovej. No o 72 sekúnd už ale bolo 3:1, presadila sa Veronika Dobrodejová. Vlajku Harvardu opäť zdvihla Červená a po asistencii Dobošovej v 36. minúte znížila na 2:3. V 47. minúte tá istá hráčka zavŕšila hetrik a začínalo sa odznova. Prihrávala jej Uhrinová. Lenže o necelé dve minúty Nemšovú znova poslala do vedenia Lenka Dobrodejová. Jediná strelkyňa Harvardu v tomto zápase mohla pridať ďalší gól, avšak jej prienik v 50. minúte tvrdo, aj za cenu vylúčenia, zastavila Daňová. Harvardu sa presilovka nepodarila využiť, no čo bolo horšie, nezasiahla do nej po faule viditeľne otrasená Červená. A keď sa v závere nepodarilo hosťujúcim dievčatám vyrovnať ani v krátkej presilovke spojenej s hrou bez bránkarky, bolo isté, že finále bude ešte pokračovať.

3. zápas (08. 04. 2023): NTS FK - ZŠ Nemšová vs FBK Harvard Partizánske : 4 – 3
Góly Harvardu: 17. Červená (Dobošová), 36. Červená (Dobošová), 47. Červená (Uhrinová)
Mládenková (Plevková) – Červená, Uhrinová, Dobošová, Vičanová, Vršková – Petríková, Papierniková, Detková, Balátová, Bruchatá – Dobišová, Ducká, Tarčáková, Eibenová, Oškrdová – Utekalová, Sládeková

Superfinále časť štvrtá

Do druhého mečbalového zápasu nastúpil Harvard bez Červenej, Vičanovej a Tarčákovej. Hoci to mali divečatá náročné, rozhodne boli odhodlané „nepustiť svoju kožu lacno“ a pokúsiť sa o zisk rozhodujúceho bodu v sérii.

„Harvarďáčky“ od začiatku dávali do hry srdce a bojovali ako levice. Avšak prvé sa presadili domáce hráčky gólom Veroniky Dobrodejovej zo 6. minúty. Lenže o 21 sekúnd už bolo vyrovnané, keď do útoku zavelila ako správna kapitánka Dobošová. Na góle mala veľkú zásluhu aj brankárka Mládenková, ktorá našej „Doboške“ vyhodila loptičku do jazdy. Cez pozornú obranu Harvardu sa Nemšová celý zápas ťažko presadzovala. Aj napriek tomu 6 sekúnd pred koncom prvej tretiny sa so šťastím presadila domáca Mrázová. V 24 minúte hral Harvard presilovku, v ktorej sa podarilo skórovať Vrškovej. Arbitri najskôr gól uznali. Avšak po porade nakoniec gól neuznali. Do kabín sa tak išlo za nezmeneného stavu. No nebolo ešte nič stratené, veď rozdiel o gól vo florbale prakticky nič nemusí znamenať. Aj keď v 50. minúte skórovala domáca Denisa Papierniková, odhodlanosť Harvardu na otočenie duelu to nezlomilo. Hráčky sa pokúšali čím skôr skórovať, často to skúšali aj v hre bez brankárky. Zníženia sa dočkali na začiatku 57. minúty, keď sa pred bránkou presadila Detková po asistencii Vrškovej. Aj ďalšie šance zaváňali gólom, avšak duel nanešťastie rozhodla Izraelová strelou do prázdnej bránky.

Zápasy zhodnotil tréner Dušan Ďuríček. Dotkol sa viacerých situácii, ktoré sa udiali v týchto dueloch: „Myslím, že v sobotu sme vstúpili do zápasu dobre nastavení v hlavách. Ale počas zápasu sme začali mať akýsi rešpekt pred súperom a nepomohol nám k tomu ani slabší pohyb. Súper bol lepší na lopte, no snažili sme sa bojovať a duel zvrátiť na našu stranu. Záver bol však pre nás nešťastný. Prišli sme o našu najproduktívnejšiu hráčku po nešetrnom zákroku a tá nám v záverečných minútach chýbala pri snahe dostať zápas do predĺženia. V nedeľu, hoci sme boli citeľne oslabení, sme ukázali veľkú túžbu po víťazstve. Aj napriek absenciám kľúčových hráčok, sme dokázali hrať vyrovnanú partiu, čo aj mňa samého prekvapilo, no na víťazstvo to žiaľ nestačilo. Mrzí ma neuznaný gól na 2:2, lebo zápas by sa určite inak vyvíjal. Namiesto toho sme inkasovali na 1:3, čo sa potom ťažko otáča. Avšak nebudeme smútiť. Tešíme sa na posledný zápas na domácej palubovke, kde sa pokúsime splniť si náš cieľ.“

4. zápas (09. 04. 2023): NTS FK - ZŠ Nemšová vs FBK Harvard Partizánske : 4 – 2
Góly Harvardu: 6. Dobošová (Mládenková), 57. Detková (Vršková)
Mládenková (Plevková) – Detková, Uhrinová, Dobošová, Dobišová, Vršková – Petríková, Papierniková, Oškrdová, Balátová, Bruchatá – Ducká, Eibenová, Vaňová, Utekalová, Sládeková

Superfinále časť piata – odkaz do rozhodujúceho boja

Nakoniec chýbal len kúsok, aby sa dievčatá na Bielu sobotu alebo na Veľkonočnú nedeľu tešili z vysnívaného titulu. Avšak vonkoncom sa nemajú za čo hanbiť, práve naopak. V zápasoch ukázali veľkú bojovnosť a tímového ducha. Hlavne vo štvrtom zápase sa zomkli a statočne zabojovali aj za chýbajúce spoluhráčky. Aj napriek viacerým ťažkostiam, ktoré im florbalový život priniesol, ukázali, ako sa má hrať o majstrovský pohár. Dievčatá celú sezónu bojujú až do konca, aj keď výsledok nie vždy je priaznivý. Nikdy sa nevzdávajú, čím živia nádej na úspech až do poslednej sekundy. Tým si aj získali srdcia fanúšikov, a preto sú už teraz „Naše Šampiónky“ bez ohľadu na výsledok finálneho zápasu. A tak verme, že v rozhodujúcom dueli dievčatá ponúknu zaplnenej domácej hale opäť ďalší nezabudnuteľný zážitok s tým najkrajším koncom, aký len môže byť.

Vidíme sa na rozhodujúcom zápase:

15. 4. 2023 o 18:00, MŠH Partizánske: FBK Harvard Partizánske vs NTS FK - ZŠ Nemšová

Nech celé Slovensko vie, ako sa hrá a fandí na Harvarde!