Súvisiace zápasy

FBK Harvard Partizánske

Zlaté aj bez medaily

Extraligová sezóna žien 2023/2024 je už minulosťou. Pre FBK Harvard Partizánske sa púť týmto ročníkom skončila len tesne pred bránami finále, čo znamenalo konečnú štvrtú ligovú priečku.

V play off naše dievčatá dokázali vygradovať formu aj napriek mnohým ťažkostiam, ktorými si museli v sezóne nečakane prejsť. Ukázali, že pevne patria k absolútnej špičke ženského florbalu. Chýbalo len kúsok, aby si minuloročný úspech zopakovali. Statočne vzdorovali Kysuckému N. Mestu, keď s neskorším majstrom ligy padli až v piatom semifinálovom zápase. Táto séria bola právom označovaná za predčasné finále.

Semifinálovú sériu sme odštartovali na palubovke súpera. Hneď v prvom dueli sa nám podarilo dokonale zaskočiť súpera. Celý zápas dievčatá dominovali, prakticky nič nedovolili domácim. Predviedli ofenzívny kolotoč a po jednoznačnej výhre 6:0 získali pre seba prvý bod.

Zápasové resumé: 1. zápas semifinále (16.3.2024)

MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto vs FBK Harvard Partizánske 0 – 6
Góly Harvardu:
 10. Červená, 18. Petríková, 34. Červená (Detková), 39. Petríková (Červená), 40. Červená, 48. Oškrdová (Uhrinová)
Zostava Harvardu: Mládenková (Zvarová) – Červená, Petríková, Detková, Valentová, Tarčáková – Vršková, Kašlík, Brídová,  Uhrinová, Oškrdová – Ducká, Dobošová, Utekalová, Boberová

Druhý zápas na palubovke súpera sme začali v podobnom duchu ako predošlý. Opäť sme otvorili skóre duelu a hoci sa tretina skončila nerozhodne 1:1., predsa na prestávku odchádzali naše dievčatá spokojnejšie. V 15. min sa podarilo Radke Mládenkovej vychytať samostatný nájazd. Na začiatku druhej časti kapitánka Červená svojim druhým gólom opäť poslala Harvard do vedenia. No to bolo naposledy, keď sme sa v zápase tešili z gólu. V ďalších minútach tretiny ukázali hráčky Kysúc svoju silu a štyrmi gólmi rozhodli o osude stretnutia. Výsledok ešte prikrášlili dvoma gólmi v tretej tretine. Z pohľadu vývoja série nebolo nič stratené, naopak, získaný jeden bod znamenal výhodu pred dvoma zápasmi na našej palubovke.

Zápasové resumé:

2. zápas semifinále (17.3.2024)

MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto vs FBK Harvard Partizánske 7 – 2

Góly Harvardu: 7. Červená (Detková), 21. Červená (Vršková)
Zostava Harvardu: Mládenková (od 52. min. Zvarová) – Červená, Petríková, Detková, Valentová, Tarčáková – Vršková, Kašlík, Uhrinová, Oškrdová, Brídová – Ducká, Dobošová, Utekalová, Boberová, Szőcs

Tretí a štvrtý zápas semifinále sa odohrali vo výbornej atmosfére, tak ako to už býva zvykom v najflorbalovejšom meste celej ligy.  Divákom sa florbal musel páčiť.  Najmä v treťom dueli sa často hralo  hore-dole. Prvú tretinu sme vyhrali 3:1, druhú prehrali 0:2. Tretia skončila zmierlivo 2:2 a tak v predĺžení strelila víťazný gól Lenka Červená, čím Harvard získal postupový mečbal.  Ten sme dlho držali aj väčšinu štvrtého zápasu. Po dvoch tretinách svietil na tabuli stav 2:1 pre nás. Dokonca v 49. min. sme viedli už 3:1 a boli sme ešte bližšie finále. No okamžite po našom góle skorigovali Kysučanky. To im dodalo vetra do ich plachiet.O štyri minúty už bolo vyrovnané. No šanca na finále bola stále veľká. Lenže minútu a pol pred koncom riadneho hracieho času Kysucké prvýkrát v zápase viedlo a svoju výhru potvrdilo ešte gólom do prázdnej brány v čase 59:55.

O postupujúcom do finále musel rozhodnúť piaty zápas na pôde Kysuckého Nového Mesta.

3. zápas semifinále (23.3.2024)

FBK Harvard Partizánske vs MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto 6 – 5 pp

Góly Harvardu: 8. Oškrdová, 9. Dobošová, 19. Vršková, 45. Vršková (Červená), 54. Červená (Petríková), 70. Červená
Zostava Harvardu: Mládenková (Zvarová) – Červená, Petríková, Detková, Vršková, Valentová – Dobošová, Kašlík, Brídová, Tarčáková, Uhrinová – Ducká, Oškrdová, Utekalová, Boberová, Szőcs

4. zápas semifinále (24.3.2024)

FBK Harvard Partizánske vs MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto 3 – 5

Góly Harvardu: 8. Červená (Vršková), 18. Kašlík (Ducká) 49. Červená
Zostava Harvardu: Mládenková (Zvarová) – Červená, Petríková, Detková, Vršková, Uhrinová – Dobošová Szőcs, Valentová, Oškrdová, Brídová – Ducká, Utekalová, Boberová, Kašlík, Tarčáková

Rozhodujúca bitka o tohtoročné finále sa odohrala opäť v Skalitom, kde hrávalo Kysucké N. Mesto svoje play off zápasy.  Dôležitosť súboja kto-z koho je pravým korením vyraďovacej časti. Niet priestoru na opravu, žiaden ďalší súboj nebude.

Dôležitý ako nikdy je práve začiatok zápasu a mini-bitka o prvý gól. Ten sa nanešťastie podaril streliť domácim hráčkam, ktoré už v 5. min. vyhrávali 2:0.  V prvej polovici druhej časti strelili ešte dva góly a s Harvardom to vyzeralo zle-nedobre. Lenže bojovnosť a nevzdávanie sa je to, čo našim dievčatám nikdy nechýba. V priebehu 35.-37. min. sa dvakrát presadila Červená. V 45. min z trestného strieľania Lenka znížila aj na rozdiel gólu a Harvard bol opäť na dostrel finále. Vyrovnanie viselo na vlásku, ale z gólov sa už len tešili hráčky Kysúc. Po záverečnej siréne na ich strane prepukla radosť z postupu a na našej strane smútok. Vytúžený sen v podobe obhajoby titulu sa rozplynul tesne pred bránami finále.

5. zápas semifinále (27.3.2024)

MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto vs FBK Harvard Partizánske 6 – 3

Góly Harvardu: 35. Červená (Detková), 37. Červená (Vršková), 45. Červená
Zostava Harvardu: Mládenková (od 30. min. Zvarová) – Červená, Petríková, Detková, Vršková, Dobošová – Uhrinová,  Kašlík, Valentová, Oškrdová, Brídová – Ducká, Szőcs, Utekalová, Boberová, Tarčáková – Dobišová

Vyjadrenie po sérii:

K priebehu semifinále a aj k celej sezóne sa po poslednom zápase vyjadril  tréner Dušan Ďuríček:

„Nezachytili sme úvod zápasu, kde nám súper dal góly . Ale naše družstvo opäť ukázalo charakter a dokázali sme zápas nakoniec, možno aj trochu so šťastím, zdramatizovať. Samozrejme, sme sklamaní, veľmi sme chceli ísť znovu do finále, ale musíme priznať, že Kysuca bola lepšia v tejto sérii. Táto sezóna bola pre nás náročná. Prišli nové dievčatá, mladé baby, pre ktoré to bola prvá sezóna medzi ženami, do toho prišli zranenia viacerých hráčok, ktoré aj napriek tomu, že ani nemali nastúpiť a čaká ich operácia, chceli pomôcť a nastúpili na play off. Ja osobne som túto sezónu získal oveľa viac s týmto družstvom, ako keby sme zobrali medailu. To ako sa začali rešpektovať, ako fungujú spolu na ihrisku a mimo neho je to, čo som si vždy želal a to sa nám podarilo. Sme amatérsky šport, ktorý si ale vyžaduje veľa obetavosti, čo tieto dievčatá sú ochotné jedna pre druhú aj urobiť. Som na tento tím hrdý. Samozrejme, ďakujeme aj partnerom a vedeniu klubu , že nám dokázali vytvoriť výborne podmienky a tiež fanúšikom a rodičom za podporu, ktorú sme dostávali počas sezóny. Titul v ženách sme síce nezískali, ale pokúsime sa priniesť aspoň ten juniorský“, uviedol súčasne aj predseda FBK Harvard.

Extraligová sezóna žien 2023/2024 je minulosťou, no florbal sa tým nezastavil. To, čo nevyšlo u žien, sa môže podariť v kategórii dorasteniek alebo junioriek, ktorých koncom mája resp .začiatkom júna čakajú MSR v Spišskej Novej Vsi. Minulý rok sa nám titul podaril so ženami a juniorky boli štvrté. Že by sa tento rok história opakovala, no v opačnom poradí? Veríme, že áno, preto naďalej držme palce. Dorastenky hrajú o titul počas víkendu 24.5. – 26.5.2024 a juniorky 7.6. – 9.6.2024.

V tomto ročníku sa náš realizačný tím a viaceré hráčky zúčastnili aj reprezentačných podujatí – MS žien v Singapure (december 2023) a MS junioriek vo Fínsku (máj 2024), na ktorých naša reprezentácia zhodne obsadila vynikajúce piate miesto. Aj tým sa potvrdilo, že Harvard Partizánske je popredným klubom na florbalovej mape Slovenska, ktorý dokáže skvele vychovávať aj budúcich reprezentantov. Je to aj dlhodobý výsledok efektívnej práce vedenia klubu. Tí robia florbal s veľkým srdcom a láskou k nemu, často aj na úkor osobného voľna. Kiežby sme mali  na Slovensku viacej podobných športových nadšencov, ktorí dokážu neustále motivovať seba a svojich klubových zverencov a zverenkyne. Dúfajme, že časom im aj štát vytvorí kvalitnejšie podmienky, aby ešte viac využili svoje profesionálne zručnosti pre rozvoj florbalu. (Článok aktualizovaný 13.5.2024)

Túto extraligovú sezónu sme opäť zažili nezabudnuteľné chvíle s florbalom. Domáce zápasy sú už tradične v Partizánskom športovým sviatkom so skvelou atmosférou. Preto chceme poďakovať vedeniu klubu, trénerom, sponzorom, hráčkam, rodičom, dobrovoľníkom a všetkým fanúšikom nášho klubu. Veríme, že aj v budúcnosti opäť zažijeme veľké  momenty. Dovidenia v sezóne 2024/2025.