FBK HarvardTempish CAPITOL Floorball Club
9:8 sam. náj.(2:3, 3:1, 3:4 - 0:0)
so 12. 3. 2022 16:00 @ MŠH Partizánske, 1. liga žien - PLAYOFF, finále

Titul je náš!

V sobotu sa v Partizánskom opäť raz písala výnimočná kapitola nášho florbalového klubu. Na programe bol druhý finálový zápas ženskej 1. ligy. Súperom domácich hráčok bol klub CAPITOL Floorball Team, ktorý pred súťažou spravil v lige veľký prestupový "rozruch". Do kádra nováčika ligy postupne pribúdali samé zvučné mená, ktoré už v slovenskom vrcholovom florbale mali odkrútený nejeden zápas. CAPITOL tak bol spolu s našim klubom považovaný za ašpiranta na titul.

V základnej časti dve presvedčivé víťazstva Harvardu.

V priebehu základnej časti ligy sme na CAPITOL narazili dvakrát. Aj keď podľa pôvodného rozpisu to mali byť 3 zápasy, covid prestávka zapríčinila skrátenie základnej časti, a tak každý tím odohral doma zhodne po jednom zápase. Ten prvý bol hneď úvodným celej súťaže. Už v ňom sa mohlo naznačiť, ktorý tím bude diktovať tempo súťaže a bude považovaný za väčšieho favorita. Hráčky Harvardu tento zápas ovládli v pomere 11:6. CAPITOL pôsobil nevýrazným dojmom, čoho príčinou bola zrejme nedostatočná zohranosť hráčok. Až po vzájomný druhý zápas kráčali obidva tímy ligou bez zaváhania. Vyzeralo to tak, že sa CAPITOL zabehol a tak naše hráčky cestovali na druhý zápas motivované, no stále pri zemi. Výsledok tohto stretnutia už bol väčším prekvapením. Ženy Harvardu v ňom predviedli 100%-ný výkon a zaslúžene porazili CAPITOL na domácej pôde 4:13. V tento moment sme nadobudli presvedčenie, že ak neprídu výrazne zaváhania, v lige by sme mohli dosiahnuť cenný a vytúžený úspech.

Finálová dvojička podľa papierových predpokladov

S koncom základnej časti prišla voľba súperov do playoff. Keďže hráčky Harvardu v nej nestratili ani jeden bod, právo prvého a jediného výberu pripadlo na náš klub. Tréner Ďuríček mal dve možnosti a to tím z tretej priečky Fb Slovenská Ľupča alebo ten zo štvrtej - Snipers Bratislava. Nakoniec siahol po tom nižšie postavenom. Ženy Harvardu si so Snipers poradili v najkratšom možnom čase a po dvoch presvedčivých víťazstvách (11:4 vonku, 12:3 doma) postúpili do finále. CAPITOL sa naopak prekvapivo v semifinále vytrápil. Aj keď konečný rezultát série skončil taktiež 2:0 na zápasy (5:2 doma, 6:5 vonku), hráčky Slovenskej Ľupče v obidvoch stretnutiach cítili nádej na úspech. Výrazným ovplyvnením celej série a aj playoff však bolo určite zranenie dovtedy najproduktívnejšej hráčky CAPITOLu Michaely Krivulčíkovej v druhom zápase série.

Úvod finále opäť v réžii Harvardu

Vyvrcholenie celej sezóny v podobe finálovej série odštartovalo na palubovke nižšie postaveného družstva. Pre problémy súpera s halou sme museli cestovať do Modry na zápas so začiatkom o 9:30 hod. Tento fakt hral do kariet skôr domácim hráčkam, ktoré nemuseli cestovať do Modry tak veľkú vzdialenosť. Opak však bol pravdou a boli to súperky, ktoré úvod zápasu "prespali". Už do 8. minúty položilo naše najproduktívnejšie trio základ úspechu a postupne sa presadili Tamara Dobošová, Lenka Červená a aj Sophia Dobišová. Súper do konca tretiny ešte znížil, no úvod tej druhej opäť patril nám a po góloch Sophie Dobišovej, Michaely Balátovej a Lenky Červenej sme sa dostali do význejšieho vedenia 1:6. Aj keď CAPITOL do konca zápasu vyvinul tlak na našu obranu, dievčatá si už výsledok zápasu postrážili a po definitívnej bodke 13 sekúnd pred koncom Vanessa Vičanová rozhodla o výhre 10:4 a zaknihovaní prvého finálového bodu pre Harvard.

Zápas v ktorom sa bojovalo o všetko

Druhý finálový zápas sa konal o týždeň neskôr v MŠH Partizánske. Po predchádzajúcich vzájomných zápasoch sa očakávalo bezproblémové potvrdenie triumfu Harvardu v lige bezproblémovým druhým víťazstvom. Už od úvodu sa zápas niesol v nervóznom duchu, plnom rozporuplných zákrokov. Hralo sa však finále a tomu zodpovedalo aj nasadenie oboch klubov.  Z tejto situácie mohli viac vyťažiť hráčky súpera, ktoré vo vekovom priemere ďaleko prevyšovali náš tím. To že CAPITOL do Partizánskeho neprišiel sériu len dohrať naznačila prvá tretina, po ktorej hosťujúce hráčky išli do šatní s vedením 2:3.

Zranenie, ktoré ovplyvnilo vývoj zápas

Aj úvod druhej tretiny patril hostkám a po góle Vrškovej na 2:4 musel tréner Ďuríček prehovoriť svojim hráčkam do svedomia. To sa podarilo a domáce hráčky predviedli výbornú štvorminútovku. Po dvoch góloch Sophie Dobišovej pridala jeden ešte Tamara Dobošová a zápas sa tak preklopil opäť na našu stranu. Ešte pred koncom druhej tretiny prišiel ťažký moment pre celé družstvo Harvardu. Kapitánka Harvardu Sophia Dobišová dobiehala do rohu ihriska zdvojiť hráčku hostí. Pri došliapnutí sa jej však nepríjemne zvrtlo koleno a jej osud v zápase a zrejme aj v celej sezóne bol spečatený. My len môžeme dúfať že zranenie Sophie nebude také vážne ako vyzeralo, a že prinajhoršom nezasiahne už len do zvyšku tejto sezóny a na začiatku tej novej bude opäť fit.

Tréner Ďuríček tak pred poslednou tretinou základnej hracej doby musel premiešať zostavou a spoľahnúť sa na hráčky, ktoré do toho momentu nikdy podobný zápas neodohrali. Nezohratosť jednotlivých formácii sa prejavila hneď v jej úvode a CAPITOL vedenie v zápase prinavrátil dvomi gólmi opäť na svoju stranu - 5:6. Krátko na to však nacvičenou štandardnou situáciou vyrovnala Linda Detková po rozohrávke od Viktórii Tarčákovej. Už po štyroch minútach schladila radosť Harvardu Viktória Ďuríková, ktorá hosťkám opäť prinavrátila vedenie.

K zisku zlata chýbalo 13 sekúnd

Šesť minút pred koncom začala pravá reklama na florbal, ktorú si budú dlho pamätať všetky zúčastnené hráčky a aj fanúšikovia. Najskôr od polovice z výbehu vystrelila na bránu domáca Alexandra Vaňová. Loptička si našla cestu až za chrbát brankárky Stredanskej a bolo vyrovnané. Zápas nabral skutočný náboj nie len na ihrisku ale aj na tribúne. Domáci fanúšikovia hnali hráčky Harvardu za víťazstvom a správnym smerom to nasmerovala Linda Detková. Tá po pohotovej nahrávke Lenky Červenej poslala loptu do bránky súperiek a gólom, ktorý znamenal vedenie zdvihla celú halu na nohy. Keď už sa pomaly začalo otvárať šampanské, hráčka CAPITOLU Michaela Vršková všetkých schladila. Len 13 sekúnd pred úplným koncom riadnej hracej doby spoza brány dotlačila odrazenú loptičku za chrbát Plevkovej a zápas poslala do predĺženia.

"Verila som, že po góle na 8:7 sa sila a psychika súpera nalomí a zápas si už dokážeme ustrážiť, no bohužiaľ, nevyšlo to úplne tak, ako sme chceli a gól v posledných sekundách to celé zdramatizoval. Priznám sa, že som mala slzu na kraji, keď som si predstavila, že nás čaká minimálne predĺženie. Sily nám ubúdali, ale stále sme mali v hlave to, že sme len kúsok od víťazstva a už si ho nedáme len tak vziať." zhodnotila záver riadnej hracej doby Linda Detková.

Neskutočný záver sezóny, ktorý dvíhal fanúšikov zo sedadiel

V predĺžení sa už hralo o všetko. Pre domáce hráčky išlo o titul, pre tie hosťujúce o predĺženie sezóny. Do veľkých šancí sa dostávali obidve strany. Na tej našej to bola najmä Nina Sládeková, ktorá sa mohla stať nečakanou hrdinkou. Do viacerých útočných výpadov sa tiež dostala naša hviezda Lenka Červená a v jednom chýbalo už len naozaj málo, keď po úniku nastrelila brvno. Ani v 10 minútovom predĺžení sa o víťazovi nerozhodlo a nasledovala séria piatich nájazdov.

Na prvý sa postavila práve Lenka Červená, ktorá aj v tak mladom veku skúsene nedala brankárke Stredanskej šancu a zavesila z priamej strely. Hneď na to prišiel skvelý zákrok našej brankárky Nikoly Plevkovej ktorá vychytala  skúsenú Viktóriu Bobotovú. Nasledoval nájazd našej Alex Vaňovej, ktorá brankárku trafila len do ramena a stav sa tak nezmenil. Vyrovnať sériu mohla Michaela Vršková, ktorá sa snažila vymiešať brankárku Plevkovú. Tá však jej úmysel prečítala a s kľučkou do forhandu si poradila. Ďalšou hráčkou na nájazd sa za Harvard možno trochu prekvapivo postavila Timea Kulová. Dôveru trénerovi Ďuríčkovi však oplatila najlepšie ako sa dalo, a vedenie v nájazdoch zvýšila na 2:0. Na ďalší nájazd sa postavila opäť skúsená hráčka hostí Alexandra Ferencová, ktorá taktiež proti skvelej Plevkovej nepochodila.

O všetkom tak mohla rozhodnúť vo svojom nájazde Slávka Papierniková, ktorá mala na hokejke zlatý "matchball". A ten aj prišiel! Slávka si krásnou sťahovačkou položila brankárku Zvarovú a zavesila zlatý gól s ktorým v hale vybuchol gejzír radosti.

"Pri tom ako som nastupovala na nájazd som myslela okrem všetkého na našu kapitánku Sophiu a taktiež trénera Dušana. Na plochu som išla s tým že som si verila, že nájazd za žiadnu cenu nepokazím a premením ho. Tento štýl nájazdu som mala veľmi dobre natrénovaný, takže som to zahrala na istotu. Pocit z gólu bol úžasný, no v tej chvíli som si ani neuvedomila že som rozhodla celý zápas. To, že sme vyhrali titul som si uvedomila až keď za mnou pribehli dievčatá. Bol to jednoznačne jeden z najkrajších momentov mojej florbalovej kariéry. Fanúšikovia v hale boli pre nás veľkou oporou. Dodávali nám chuť hrať a dobíjali nás energiou a za to im patrí obrovská vďaka." vyjadrila svoje pocity autorka posledného gólu Slávka Papierniková.

Zverenkyne trénera Ďuríčka tak rozhodli o víťazstve v 1. lige žien najkratším možným spôsobom a celou ligou prešli bez jediného zaváhania.

"Očakávali sme, že aj tento duel bude podobný ako predošlé tri, no súper hral výborne a bolo to super vyvrcholenie celej súťaže s dramatickým koncom. Fanúšikovia, ktorých prišlo hodne, za čo im ďakujeme, si určite prišli na svoje. Počas zápasu sa nám žiaľ zranili ďalšie hráčky, no nezlomili sme sa, práve naopak sa dievčatá zomkli a zabojovali aj za ne a dotiahli to do konečného víťazstva,“ zhodnotil pre portál SZFB tréner Harvardu Dušan Ďuríček
"Vpred nás hnala skvelá kulisa divákov, ktorým sa chceme ešte raz poďakovať. Prišli v hojnom počte a určite by nás veľmi mrzelo, keby zápas nedobojujeme po víťaznej šnúre toľkých zápasov do úspešného konca. Našťastie sa to podarilo a sme vďačné, že sme vybojovali vôbec prvý titul pre Partizánske v prvej ženskej lige." vyjadrila svoje pozápasové pocity Linda Detková.

Skutočné vyvrcholenie sezóny prichádza

Aj pri víťazstve v 1. lige žien však naše ženy nemajú zaručenú miestenku v budúcoročnej Hyundai extralige žien. O tú musia zabojovať proti poslednému tímu aktuálnej sezóny extraligy, ktorým je Slávia Nitra. V sérii hranej na tri víťazné zápasy sa začína na pôde Nitry a to už najbližší víkend 19. - 20.3.2022. Minimálne jeden domáci zápas odohráme doma v sobotu 26.3. o 18:00. Ak sa séria ani do tohto zápasu nerozhodne, pokračovať budeme aj v ďalší deň 27.3. Sledujte naše sociálne siete, kde Vás budeme o všetkom informovať.