Súvisiace zápasy

FBK Harvard Partizánske

Štvrťfinálová séria vybavená v troch zápasoch

Hneď prvé vystúpenie v play off Hyundai extraligy znamenalo pre florbalistky FBK Harvard Partizánske prekročenie brán štvrťfinále. Hoci sa séria skončila najrýchlejšie ako mohla, predsa to proti VŠK PdF UK Hurikán Bratislava neboli až tak jednoznačné zápasy ako v základnej časti. Tým sa opäť potvrdilo staré známe klišé, že play off je úplne iná súťaž.

Historickú premiéru vo vyraďovacej časti si Partizánčanky odkrútili 5.3.2023 v domácom prostredí. Možno počiatočná nervozita alebo aj istá ťarcha zodpovednosti z pozície favoritiek na postup trochu dievčatám zväzovala ruky a nohy v tomto zápase. Hoci sa od začiatku tlačili do bránky a mali aj tlak na loptičke, do vedenia ich poslala až v 13. minúte Vršková, po prihrávke od Červenej. O dve minúty sa z nahrávačky stala strelkyňa, keď sa presadila svojou typickou strelou z ľavej strany. V 23. minúte Balátová nabila Vaňovej na strelu z prvej a bolo 3:0. No o 8 sekúnd už bolo znížené zásluhou Vasekovej, ktorá skúsene využila nariadené trestné strieľanie. Sled rýchlych gólov z druhej tretiny pokračoval ďalej. Vršková sa druhýkrát presadila na konci 24.minúty, opäť po prihrávke od Červenej. Hostky kontrovali v 27. minúte zásluhou Hergottovej. Avšak tešili sa len 10 sekúnd, keď sa Detková presadila dorážkou spred bránkoviska. No a na začiatku 29. minúty hetrik dovŕšila Vršková. Strelecky bohatú tretinu zakončila v polovici zápasu presilovkovým gólom hráčka Hurikánu Mišíková. Hneď po góle došlo k plánovanej výmene brankárok na domácej strane – Mládenkovú vystriedala Plevková. V 45. minúte znížila Godišová na 4:6 z pohľadu Hurikánu a začala sa rysovať dráma. Tu domáce už nepripustili, keď sa dvakrát v priebehu 52. a 58. minúty po asistenciách od Červenej presadila kapitánka Dobošová a Harvard sa ujal vedenia v sérii.

Hoci bol výsledok zápasu jednoznačný, jeho priebeh bol v istých chvíľach vyrovnaný, čo sa aj vtedy prejavilo na neistej hre Harvardu v útočnom pásme. Preto nás zaujímalo vyjadrenie trénera Dušana Ďuríčka k historicky prvému play off zápasu žien v extralige: „Určite nie sme spokojní s tým, čo sme v zápase predviedli. Ťažko sme sa presadzovali, boli sme málo nebezpečný pre súperovu obranu. Druhý zápas musíme hrať lepšie. Spokojnosť môže byť len s prvým bodom v sérii.“
K zápasu sa v podobnom duchu vyjadrila aj najlepšia hráčka duelu – hetriková strelkyňa Michaela Vršková: „ Náš výkon a hra nezodpovedali tomu, čo sme chceli hrať. Neboli sme veľmi aktívne a nebezpečné v útoku  a robili sme hlúpe chyby. Loptička nám často odskakovala. Možno sme sa aj viacmenej spoľahli, že hráme s ľahším súperom ako v nadstavbe. Sme však rady za prvý bod v sérii, no do ďalšieho zápasu sa treba zlepšiť.“

Zápasové resumé: 1. kolo play off – štvrťfinále
1. zápas (5. 3. 2023):FBK Harvard Partizánske vs VŠK PdF UK Hurikán Bratislava : 8 – 4
G
óly Harvardu: 13. Vršková (Červená), 15. Červená, 23. Vaňová (Balátová), 24. Vršková (Červená), 27. Detková, 29. Vršková, 52. a 58. Dobošová (Červená)
Zostava Harvardu:
Mládenková (od 30. Plevková) – Dobišová, Papierniková, Vaňová, Balátová, Vičanová – Dobošová, Červená, Detková, Tarčáková, Vršková – Eibenová, Oškrdová, Sládeková, Petríková, Utekalová.– Bruchatá

Druhý zápas série sa odohral netradične v pondelok 6.3.2023 kvôli zaradeniu duelu do programu TV JOJ Šport. Pre oba tímy to bola motivácia navyše už k čarovnej atmosfére play off. Úvodné minúty sa niesli v podobnom duchu ako prvý zápas, kedy sa domáce florbalistky nevedeli strelecky presadiť. Navyše sa hosťujúce dievčatá snažili hrať aj o niečo nebezpečnejšie v útoku. Harvard však podržala brankárka Mládenková, za čo sa jej spoluhráčky odmenili úvodným gólom  v 6. minúte z hokejky Vrškovej. Na ďalší gól si diváci museli počkať až do 30. minúty, kedy sa Vičanovej strela odrazila od Vrškovej do bránky. O dve minúty už Vršková skompletizovala ďalší hetrik v play off, asistovala jej Červená. Do konca tretiny stihol však Hurikán znížiť a to na konci 35. minúty zásluhou Mišíkovej. V 42. minúte Vršková ešte navýšila svoj gólový účet, keď skrotila loptičku odrazenú od zadného mantinelu po strele Červenej. V 50. minúte sa presadila Detková,  po ďalšej asistencii dvornej nahrávačky Harvardu Lenky Červenej. Bratislavčanky strelili svoj druhý gól v 56. minúte zásluhou Kašlík, no ich nádeje definitívne pochovala Dobošová, keď svojou „bombou “, po prihrávke od Uhrínovej, stanovila výsledok druhého zápasu na 6:2. Partizánčanky tak mohli kľudnejšie vycestovať do Bratislavy s vedomím, že im stačí uhrať už len jeden zápas na postup do semifinále.

Výkon domácich dievčat bol v porovnaní s prvým zápasom rozhodne lepši a istejší a aj vyjadrenia po zápase sa niesli v tomto duchu. Na margo duelu tréner Dušan Ďuríček povedal: „Už v prvej tretine sme si vytvorili dostatok dobrých príležitostí pri streľbe z väčšej vzdialenosti, len chýbala tomu presnosť. Je dobré, že keď sa strelecky nedarí Lenke Červenej alebo Tamare Dobošovej, vie ich výborne zastúpiť Miška Vršková. Treba ale pochváliť za bojovnosť celé družstvo, ktoré je mladé a nemá veľa skúseností s play off zápasmi. Potvrdilo sa to, čo sme očakávali, že súper bude určite húževnatejší ako bol v základnej časti.“
Linda Detková, odchovankyňa Topoľčian a bývalá hráčka českej extraligy, síce strelila v zápase len jeden gól, no odviedla pre tím veľa čiernej roboty v podobe množstva vybojovaných súbojov a získaných loptičiek, čím si právom zaslúžila honor MVP zápasu. Tiež sa s nami podelila o svoj pohľad: „Tento duel bol špeciálny v tom, že išlo o televízny zápas, takže určitú úlohu zohrávala zo začiatku aj nervozita. Do zápasu sme vstúpili dobre. Z hernej prevahy sme však na súperovu bránu vyslali veľmi málo striel, čo sa prejavovalo aj na skóre. Hurikán sme tak stále držali v hre na dostrel jediného gólu a dávali im šancu hrať s nami vyrovnanú partiu. Všetko sa zmenilo až v druhej tretine. Strelecky nás podržala hlavne Miška Vrška (pozn. Vršková) celkovo štyrmi gólmi. Síce Hurikán ešte kozmeticky výsledok upravil, no my sme si už víťazstvo postrážili.“

G
óly Harvardu: 6. Vršková, 30. Vršková (Vičanová), 32. Vršková (Červená), 42. Vršková (Červená), 50. Detková (Červená), 56. Dobošová (Uhrinová)
Mládenková (Plevková) – Dobošová, Červená, Detková, Vičanová, Vršková – Uhrinová, Dobišová, Oškrdová, Vaňová, Balátová – Papierniková, Tarčáková, Sládeková, Petríková, Utekalová.

Prvý zápas na pôde Hurikánu mal zodpovedať, či sa Bratislavčankám podarí ešte zdramatizovať priebeh série alebo ju Harvard ukončí a dopraje si o niečo dlhší oddych pred semifinále. Domácim dievčatám išlo už v tomto zápase o všetko a preto sa očakával od začiatku ich nápor. Ten sa nekonal, lebo opraty duelu vzal ihneď do rúk Harvard. V 3. minúte Oškrdová úspešne zakončila prienik Červenej. Rovnaká hráčka sa presadila elegantne zadovkou aj o minútu a pól, keď po prihrávkach od Červenej a Vrškovej zvýšila už na 0:2. Domácim sa podarilo znížiť už v 7. minúte zásluhou Kadlecovej. V 16. minúte sa konečne podarilo Harvardu využiť aj presilovku, s ktorou sa posledné zápasy dievčatá trápili. Prudká strela Vičanovej, po asistencii Červenej, sa zastavila až v bránkovej sieti. Na konci 18. minúty mohol byť rozdiel trojgólový, no trestné strieľanie nevyužila Červená. Nemuselo ju to však mrzieť, lebo štyridsať sekúnd pred odchodom na prestávku skompletizovala Oškrdová svoj prvý extraligový hetrik. Po zmene strán sa v 24. minúte presadila z presilovky domáca Mišíková, na čo okamžite už o dvadsaťsedem sekúnd odpovedala presnou strelou po sólovom prieniku Červená. V 29. minúte sa Lenka Červená znova presadila a to z početnej výhody. Nahrávala jej Uhrinová. Už o minútu sa opäť tešil Harvard. Svoj štvrtý gól strelila Oškrdová po prihrávke Balátovej. Potom sa v rozpätí 31. a 34. minúty presadili domáce hráčky Randová a Vaseková. No v 37. minúte ich rozlet zastavila Červená, keď strelou z otočky tiež zavŕšila hetrik. Asistenciu si pripísala Petríková. V tretej tretiny si Harvard postrážil dej zápasu a ešte navýšil skóre. Postupne sa presadili: 46. minúta Uhrinová po asistencii Detkovej, 50. minúta Vršková a gólový účet hostiek spečatila Červená. Za domáce florbalistky sa ešte presadila v 55. minúte Mišíková, čo však bolo z ich strany už všetko v tejto sezóne.

Po zápase nasledovala spontánna radosť hráčok, trénerov a početnej skupiny fanúšikov z Partizánskeho. Postup do semifinále extraligy je jeden z najväčších úspechov klubu a nemusí to byť konečná zastávka v tejto sezóne. Právom v pozápasových vyjadreniach sa spomínala spokojnosť s odohranou sériou. Dušan Ďuríček povedal: „Od úvodu zápasu sme čakali od súpera väčší tlak. Nám sa ale podarilo výborne vstúpiť do zápasu a prvú tretinu ovládnuť a urobiť si potrebný náskok, aby sme duel kontrolovali a tak dokráčali k tretiemu víťazstvu. V druhej časti sme síce strelili ďalšie štyri góly, ale zabudli sme trochu na obranu. Preto sme museli v poslednej časti našu hru znova ukľudniť, pokračovať v zodpovednom bránení a postupnom prechode do útoku. Teší ma, že priestor dostali všetky hráčky a dokázali sme vyhrať aj napriek absencii našej kapitánky. Štvrťfinále sme chceli odohrať na tri zápasy, lebo sme vedeli, že je to v našich silách. To sa nám aj podarilo, takže tu musím vyjadriť spokojnosť.“
Životný zápas má za sebou mladučká Alexandra Oškrdová. Odchovankyňa Nemšovej strelila štyri góly a premiérovo sa stala najlepšou hráčkou zápasu. Podelila sa s nami o svoje pocity z duelu a celej série a tiež spomenula aj semifinálové očakávania: „Zápas skončil podľa našich predstáv. Chceli sme ho ukončiť v čo najkratšom možnom čase, čiže tretím víťazstvom. Čo sa týka nejakých mojich individuálnych štatistík, tak som rada, že mi to tam v zápase padalo, no omnoho viac si cením tímovú výhru a postup do semifinále. Sériu s Hurikánom hodnotím pozitívne. Myslím, že sme sa dostatočne pripravovali na to, aby sme to zvládli bez akéhokoľvek zakopnutia. Samozrejme, všetky zápasy sa niesli v duchu fair play, čo ma teší, a za to ďakujeme aj súperovi. Moje očakávania pred semifinále? Uf..., popravde, ešte stále nemôžem uveriť, že sme v semifinále. Ja osobne hrám ženskú extraligu prvý rok a nikdy predtým som takéto emócie nezažívala. Určite bude Pruské silný súper. V tejto fáze súťaže ľahký súper neexistuje. Verím, že s dievčatami a našimi trénermi dokážeme ukázať, čo je v nás a že spoločnou cestou porazíme aj Pruské a stretneme sa všetci až na úplnom vrchole.“

V sumáre prvého kola play off a v príprave na druhé kolo nás zaujímal aj názor Lenky Červenej, najproduktívnejšej hráčky Harvardu. Lenka sa po štvrťfinále súčasne stala aj líderkou súťaže v celkovom bodovaní a v asistenciách:
„Tretí zápas sa vyvíjal tak ako sme očakávali, až na pár momentov, v ktorých sme sa natrápili na góly. Avšak všetko sme spolu zvládli a myslím, že nemôžeme byť spokojnejší. Pruské je veľmi ťažký súper, ktorého sa nám ešte nepodarilo zdolať. No nikdy sme im nič nedarovali zadarmo. Sme pripravené bojovať. Keď chceme byť prvé, musíme zdolať každého. Za moje individuálne úspechy vďačím hlavne mojim úžasným spoluhráčkam, s ktorými si navzájom pomáhame. Každý bod, každej z nás, nás posúva ďalej. Taktiež som veľmi vďačná mojej rodine, ktorá mi verí a vo všetkom má podporuje.“

Okrem Lenky do semifinálovej série vstupujú aj ďalšie jej spoluhráčky ako aktuálne líderky individuálnych štatistík: Michaela Vršková – najlepšia strelkyňa a Radka Mládenková – najlepšia brankárka. Aj na základe formy dievčat a celého tímu sa máme v súbojoch s Pruským rozhodne na čo tešiť.

3. zápas (11. 3. 2023):VŠK PdF UK Hurikán Bratislava vs FBK Harvard Partizánske: 5 – 11
G
óly Harvardu: 3. Oškrdová (Červená), 5. Oškrdová (Vršková), 16. Vičanová (Červená), 20. Oškrdová, 24. Červená, 29. Červená (Uhrinová), 30. Oškrdová (Balátová), 37. Červená (Petríková) 46. Uhrinová (Detková), 50. Vršková, 52. Červená
Plevková (Mládenková) – Bruchatá, Červená, Detková, Oškrdová, Vršková – Uhrinová, Vičanová, Petríková, Vaňová, Balátová – Dobišová, Tarčáková, Sládeková, Ducká, Utekalová

Štvrťfinále je za nami a v rýchlom slede sa začne aj semifinále, kde pôjde do tuhého. Harvarďáčky sa v ňom stretnú s ŠK 98 Pruské, nad ktorým sa im ešte v tejto sezóne nepodarilo vyhrať. No v play off sa začína od znova a práve tam žiadne štatistiky a predpoklady vôbec nemusia platiť. Práve naopak – v play off je všetko možné a obzvlášť to platí pre toho, kto tomu verí a ide šťastiu naproti! Preto stojme za našimi dievčatami aj v semifinálových bojoch a tešme sa, čo si pre nás v tejto sérii prichystali.

Len čo sa Dušan Ďuríček, trénerský mág Partizánskeho, dozvedel meno semifinálového súpera, ihneď začal spriadať plány a taktiku na súpera. Čo to naznačil aj v nasledujúcom vyjadrení: Do semifinále si nás vybralo Pruské, ktorému sme v štyroch zápasoch nedokázali uchmatnúť ani bod. Bude to tažke, no určite sme odhodlaní urobiť pre postup do finále maximum. Nemáme čo stratiť, Pruské je favorit. My si musíme túto časť súťaže užiť a pokúsiť sa súpera niečím prekvapiť.

Program semifinále play off (séria na 3 víťazné zápasy):
1. kolo (18. 3. 2023 o 17:00, MŠH Dubnica nad Váhom): ŠK 98 Pruské vs FBK Harvard Partizánske
3. kolo (25. 3. 2023 o 14:00, ŠC M-Šport Trenčín): FBK Harvard Partizánske vs ŠK 98 Pruské
4. kolo (26. 3. 2023 o 15:00, MŠH Partizánske):FBK Harvard Partizánske vs ŠK 98 Pruské
5. kolo (29. 3. 2023, čas sa upresní, MŠH Dubnica nad Váhom): ŠK 98 Pruské vs FBK Harvard Partizánske