FBK HarvardŠK 98 Pruské
1:6(0:3, 0:0, 1:3)
ne 12. 2. 2023 15:00 @ MŠH Partizánske, Hyundai extraliga - nadstavba, 4. kolo

Strelecká nemohúcnosť pred domácim publikom

Zápas 4. kola nadstavbovej časti A (1. – 4.) medzi FBK Harvard Partizánske a ŠK 98 Pruské mal dať odpoveď na to, či sa nováčik končene dočká aj víťazstva nad lídrom tabuľky, alebo či si hosťujúce hráčky naďalej udržia neporaziteľnosť vo vzájomných stretnutiach. Do zostavy sa po vyše dvojmesačnej pauze, spôsobenej zranením kolena, vrátila Alexandra Vaňová. Žiaľ kvôli podobnému zraneniu už túto sezónu neuvidíme Hanku Muranovú, ktorej prajeme rýchle uzdravenie a skorý návrat na palubovky.

Od začiatku sa začalo zostra. Harvard sa do súpera snažil „zahryznúť“ a spočiatku nič nenasvedčovalo tomu, že by to mal byť zápas, v ktorom sa domáce hráčky budú len trápiť. Dokonca už na konci 3. minúty mohla poslať Harvard do vedenia mladučká Petríková, ktorej strela mierila len do spojnice bránky. O ďalšie tri minúty už „zahrmelo“, ale na opačnej strane, kedy hosťujúca Šidlová zakončila svoj únik presnou strelou k vzdialenejšej žŕdke Plevkovej bránky. Prvého streleného gólu sa mohli dočkať v 10. minúte aj domáce, no zo závaru pred bránkou Pruského sa nepodarilo vyrovnať Vrškovej.  A tak prišiel trest na opačnej strane. V 13. minúte sa po nenápadnej akcii presadila hosťujúca Gaborová. Avšak to nebolo zo strany Pruského v prvej tretine všetko. Už o 2 minúty upravila skóre stretnutia na rozdiel troch gólov Žikavská, ktorá z predbránkového priestoru dorazila strelu Kňažkovej. V prestávke medzi tretinami tak mali domáci tréneri rozhodne čo povedať svojim zverenkyniam.

Druhá tretina začala podobne ako prvá – veľkou šancou Petríkovej, avšak zoči-voči Farulovej neuspela. Podobne ako neskôr na druhej strane Žikavská, ktorú zase vychytala Plevková. Prostredná časť hry tak nechala vyniknúť najmä brankárkam na oboch stranách po viacerých akciách. Domácim nie a nie to tam konečne padnúť a hráčkam Pruského  zase nedovolila navýšiť skóre domáca brankárka, čím ešte udržala nádeje Harvardu do poslednej časti hry.

Tieto nádeje ešte stúpli v 45. minúte, keď Plevkovú neprekonala ani najproduktívnejšia hráčka ligy Drábeková. No a už    o dve minúty sa konečne presadili aj domáce florbalistky. Prvá formácia si dokázala vytvoriť tlak v útočnom pásme, rozhýbala obranu súperiek a po prihrávke od Dobošovej sa svojou typickou strelou z ľavej strany presadila Červená. Prvýkrát zaburácala „partizánska hala“, ktorá sa následne chystala svojim skandovaním a bubnovaním dotlačiť svoje baby k vyrovnaniu. No radosť a eufória vydržali len 33 sekúnd a Hrehušová opäť prinavrátila Pruskému trojgólové vedenie. A to si ešte v 52. minúte domáce hráčky nešťastne strelili „vlastenca“. Vo florbale však netreba nikdy hádzať „flintu do žita“ a treba to skúšať až do konca. O to sa „Harvarďáčky“ až do záveru zápasu aj snažili, čo im slúži ku cti. Fanúšikovia sa aj napriek vysokému nepriaznivému skóre neodvrátili od svojich dievčat a neúnavne ich povzbudzovali. Dievčatá to skúšali aj v hre bez brankárky, no viac gólov im Pruské už nedovolilo vsietiť, hoci šancí na to mali. Akoby im chýbala väčšia dynamika, pohyb a presnosť v zakončení. Preto si museli „kalich horkosti vypiť až do dna“, keď 5 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času upravila na 1:6 z pohľadu Harvardu svojim druhým gólom v zápase Hrehušová.

Po takomto nešťastnom priebehu hry sa ťažko hľadali slová hlavnému trénerovi domácich Dušanovi Ďuríčkovi a tiež najlepšej hráčke domácich v zápase – brankárke Nikole Plevkovej.

Na margo duelu sa tréner Ďuríček vyjadril takto: „Ťažko sa hodnotí zápas, v ktorom dievčatá robia veci, ktoré nemajú    s hrou, akou sa chceme prezentovať, absolútne nič spoločné. V obrane sme robili veľa chýb, v útoku sme hrali bez pohybu a keď už sme sa snažili o pressing, tak neúspešne. Bol to zápas, v ktorom nám nič nevychádzalo. Dievčatá sme nespoznávali a ako sa hovorí, že na „posr... aj hajzel spadne“, tak nedáme gól ani s vyložených šancí a navyše si strelíme vlastenca. Babám sme po zápase trochu dohovorili a je otázne, či si z toho niečo zoberú. Ja naďalej ale tomuto družstvu verím a dúfam, že sa vrátime späť na víťaznú vlnu a v play off budeme predvádzať opäť florbal, ktorý poteší oko diváka.“
V podobnom duchu sa vyjadrila aj brankárka Plevková: „Zápas sa hodnotí veľmi ťažko, nevychádzal nám už od prvej minúty, kedy sme mali vyložené šance a tie sa nám nepodarilo premeniť. Snažili sme sa dať do toho všetko, ale i tak to nestačilo na výhru. Nuž, nie každý deň je nedeľa, hoci dnes aspoň dátumovo bola... .“

Aj štvrtý vzájomný zápas sa tak skončil víťazstvom Pruského. Po predchádzajúcich vzájomných dueloch, kedy sme sa výsledkovo a herne postupne blížili súperovi, bol optimizmus právom na mieste, že by to už tentokrát mohlo aj nad Pruským vyjsť. O to viac, že sme hrali pred domácimi fanúšikmi. No realita bola úplne opačná. Žiaľ, odohrali sme herne a výsledkovo svoj najhorší vzájomný zápas proti Pruskému v tejto sezóne. A či to bol aj náš najhorší zápas v sezóne? To nám, fanúšikom, neprináleží hodnotiť, zápasy si vždy komplexne zhodnotia tréneri. Našou úlohou je ešte viac stáť za florbalistkami ako doteraz. Veď tie najdôležitejšie zápasy sezóny ich ešte len čakajú. A možnože aj tento nezvládnutý duel ich opäť naštartuje k dôležitým víťazstvám. Veď neraz sa v histórii florbalu stalo, a to hlavne v play off, že aj keď prehráš nejaký zápas v sérii vysokým rozdielom, stále je to len jeden zápas a ty kľudne môžeš vyhrať ostatné zápasy. Preto aj naďalej buďme tým ďalším hráčom, tou ďalšou (nepísanou) formáciou, ktorá neustálym fandením dotlačí naše dievčatá  k ďalším veľkým triumfom.

Zápasové resumé: Nadstavba A (1.– 4.)

4. kolo (12. 2. 2023): FBK Harvard Partizánske vs ŠK 98 Pruské: 1 – 6