Súvisiace zápasy

FBK Harvard Partizánske

Sen snívame ďalej, sme vo finále!

„Sme vo finále, sme vo finále! Kupujte nové televízory, objednávajte miesta v hostincoch, krčmách, kaviarňach, u svojich priateľov! Všetko bude pri televízoroch!...“ Takto radostne komentoval legendárny športový komentátor Stanislav Štefánik postup slovenských hokejistov do zlatého finále MS v roku 2002 vo Švédsku. Podobnú pravú radosť zažila aj 26.3.2023 MŠH v Partizánskom, potom čo florbalistky domáceho FBK Harvard spečatili postup do historicky prvého extraligového finále, keď v ťažkej sérii vyradili favorita na titul ŠK 98 Pruské. Teraz si postupne zrekapitulujme ich „semifinálovú jazdu.“

Bitka o finále – diel č. 1

Prvé dva zápasy odohrali naše ženy v Dubnici Nad Váhom, v domovskej hale Pruského. Florbaloví odborníci by za jednoznačného favorita na finalistu považovali práve domáce družstvo, aj vzhľadom na ich tohtosezónnu neporaziteľnosť vo vzájomných zápasoch s Harvardom. No v play off už niet slabého súpera a práve Partizánske nemožno nikdy podceniť. A netreba zabúdať ani na nevypočítateľnosť vyraďovacej fázy. O tomto všetkom sa hráčky Pruského už mohli presvedčiť hneď v prvom zápase.

Prvá tretina sa odohrala podľa papierových predpokladov. V jej druhej polovici si domáce hráčky zásluhou Drábekovej a Žikavskej rýchlo vybojovali vedenie2:0, na ktoré v 16. minúte v presilovej hre odpovedala Červená po prihrávke Dobošovej. No o 23 sekúnd Hrehušová prinavrátila dvojgólové vedenie Pruskému. Po prestávke sa predsa Harvard viacej osmelil a vyrovnal hru a aj skóre. V 24. minúte sa presadila Dobošová po asistencii Červenej a v 32. minúte vyrovnala Vršková. No Pruské opäť dokázalo rýchlo odpovedať a už o 47 sekúnd bolo opäť vo vedení zásluhou Hrehušovej. Podobný scenár sa zopakoval aj v poslednej tretine. Po ďalšej prihrávke Červenej strelila v 44. minúte svoj druhý gól Vršková. Avšak aj teraz domáce okamžite zareagovali a už o 65 sekúnd boli opäť vo vedení. Následne sa útoky striedali z jednej strany na druhú. Partizánčanky držala v zápase najmä brankárka Mládenková a spoluhráčky sa jej odvďačili vyrovnaním len 16 sekúnd pred koncom z hokejky Červenej. Oba tímy čakalo predĺženie, no s krátkym priebehom. Už po 45 sekundách sa z Dobošovej brejku presadila opäť Červená a zabezpečila Harvardu prvý bod v sérii. Už tento zápas ukázal dôležitý jav, ktorý sa nakoniec stal kľúčovým v celom semifinále: v tímových poradách pred predĺžením pôsobili hráčky Pruského zaskočene, až trochu bezradne, pričom tie z Harvardu sa držali za ramená ako celok. Možno drobnosť, no predsa kolektívny duch dokáže často spraviť rozdiel vo vyrovnaných zápasoch.

Najlepšou hráčkou zápasu bola slovenská brankárska jednotka Radka Mládenková, ktorej komplexné vyjadrenie nielen k tomuto zápasu ale aj k celej sérii prinášame po poslednom zápase.

Zato tradične uvádzame hodnotenie trénera Dušana Ďuríčka, ktorý načrtol zápasovú taktiku:
„Našim plánom bolo čo najdlhšie ušetriť sily na druhú polovicu zápasu. Chceli sme hrať  preto v obrane, hlavne nedostať gól, čo sa nám darilo len do 10. minúty. No aj my sme mohli dať tri, štyri... góly, ale nedali sme. Potom prišli chyby v obrane a súper to potrestal. Od druhej tretiny sme boli nútení urobiť zmeny v zostave a začali sme aj napádať. V hre bez brankára sa nám podarilo vyrovnať a dokonca v predĺžení aj rozhodnúť tento zaujímavý zápas. Dievčatá hrali obetavo, tak ako sa hrá v play off.“

Zápasové resumé: 2. kolo play off – semifinále
1. zápas (18. 3. 2023):ŠK 98 Pruské vs FBK Harvard Partizánske: 5 – 6 pp
G
óly Harvardu: 16. Červená (Dobošová), 24. Dobošová (Červená), 32. Vršková, 44. Vršková (Červená), 60. Červená (Dobošová), 61. Červená (Dobošová)
Zostava Harvardu:
Mládenková (Plevková) – Červená, Detková, Dobošová, Oškrdová, Vršková – Dobišová, Balátová, Bruchatá, Petríková, Vaňová – Sládeková, Ducká, Tarčáková

Bitka o finále – diel č. 2

Povzbudený prvou výhrou bol Harvard odhodlaný zopakovať nielen výkon, no tiež aj výsledok z úvodného zápasu. Priebeh duelu bol v niektorých okamihoch podobný prvému. Hráčky Pruského išli opäť ako prvé do vedenia a to zásluhou Žikavskej v 2. minúte. Hráčky Harvardu si tiež vypracovali viaceré gólové šance, ale skóre 1. tretiny sa nezmenilo. V začiatkoch druhej (23. min.) opäť skórovala domáca Žikavská. No o 3 minúty už bolo znížené zásluhou Červenej po prihrávke Vičanovej. Radosť Harvardu trvala len 52 sekúnd, keď udrela Mikulčíková.V 39. minúte sa z presilovky presadila druhýkrát v zápase Červená, keď jej nahrávala Bruchatá. Avšak už o minútu z podobnej výhody strelila štvrtý gól domácich Šidlová. Posledná tretina už gól nepriniesla, hoci šancí na zvrat rozhodne bolo.

Duel priniesol množstvo fyzických súbojov pri mantineloch, ktoré sú pre Pruské „vodou na mlyn“, hoci niekedy až za hranicou pravidiel. Prvý zápas sme osobné súboje zvládli, v tom druhom sme akosi neboli vo svojej koži. Aj preto bol stav série po dueli nerozhodný 1:1, čo bol prijateľný výsledok pre Harvard do domácich odviet, hoci v druhom zápase sa určite dalo dosiahnuť aj viac.

Ďaleko od spokojnosti mal aj tréner Dušan Ďuríček, ktorý stručne a jasne povedal: „V tomto zápase sme nedokázali zopakovať náš výkon z prvého zápasu. Boli sme ustráchaní a prehrávali súboje. Tak sa zápas nedá vyhrať.“
O niečo obšírnejšie sa vyjadrila jediná strelkyňa Harvardu, a teda aj najlepšia hráčka v zápase, Lenka Červená: „Do zápasu sme vstúpili tak isto ako prvý zápas. Nerobili sme to, čo nám kázali tréneri a Pruskému sa podarilo ich bojovnosťou streliť góly, ktoré v takýchto zápasoch rozhodujú. My sme opäť nevyužili naše šance na vyrovnanie. No snažili sme sa až do konca, ale nemyslím si, že sme boli dostatočne koncentrované a pripravené bojovať. Určite nás mrzí táto prehra, keďže sme mohli zvíťaziť a spraviť radostný druhý krok v semifinále.“

2. zápas (19. 3. 2023):ŠK 98 Pruské vs FBK Harvard Partizánske : 4– 2
G
óly Harvardu: 26. Červená (Vičanová), 39. Červená (Bruchatá)
Mládenková (Plevková) – Červená, Detková, Papierniková, Vaňová, Vršková – Dobišová, Balátová, Bruchatá, Oškrdová, Vičanová – Petríková, Sládeková, Ducká, Tarčáková

Bitka o finále – diel č. 3

Na prvý domáci zápas sme museli tiež paradoxne vycestovať. Kvôli obsadenosti športovej haly v Partizánskom nám pomocnú ruku podal FBK AS Trenčín, ktorý nám ochotne prepožičal ich domovskú halu v Trenčíne. Aj to bola výzva, s ktorou sa museli hráčky Harvardu popasovať, ak si chceli pripísať mečbal v sérii. Kľúčové bolo vyrovnať sa s fyzicky náročnou hrou súpera a pokúsiť sa vziať opraty zápasu hneď od začiatku.

Obe úlohy sa podarilo dievčatám splniť a odohrali jeden z najlepších zápasov vôbec. Začalo sa zostra, súperky si nič nedarovali. Prvýkrát v sérii išiel Harvard do vedenie a to v 9. minúte zásluhou „delovky“ Uhrinovej. O dve minúty už bolo 2:0, keď Papierniková z diaľky prekonala zaskočenú Farulovú. V 13. minúte Hrehušová znížila z presilovky.   V 2. tretine si Harvard zabezpečil potrebný náskok. Začalo to v 28. minúte gólom najlepšej strelkyne ligy Vrškovej.  Pohodu Harvarďáčiek nenaštrbila ani Šidlová znížením v 35. minúte. Do konca tretiny sa presadili ešte dvakrát a to: v 37. minúte Balátová po asistencii Papiernikovej a v 39. minúte Vaňová po nahrávke Detkovej. V poslednej časti sa očakával nápor hostiek s cieľom ešte otočiť zápas. Partizánčanky odolávali do 51. minúty, keď sa presadila Hrehušová. Na dostrel sa Pruské dostalo v 57. minúte zásluhou Drábekovej. No definitívny pokoj na domáce hokejky zabezpečila už o minútu Vršková. A tak prechodný domovský stánok doprial semifinálový mečbal Harvardu.

Po zápase dievčatá neskrývali veľkú spokojnosť, čo sršalo aj z ich vyjadrení. Rozhodujúci gólový náskok tentokrát zabezpečila druhá formácia a preto aj z jej radov vzišla najlepšia hráčka zápasu Alexandra Vaňová. Saška nám poskytla svoj pohľad, v ktorom okrem samotného zápasu ozrejmila aj fakt, ako v tíme zobrali situáciu, že prvý domáci zápas museli odohrať mimo domáceho prostredia: „Nemohli sme s tým už nič urobiť, museli sme sa so situáciou nejako zmieriť a odohrať zápas ako keby bol domáci. Našťastie sme v Trenčíne už nejaké zápasy odohrali, takže to nebolo nič, čo by nás mohlo prekvapiť. Je síce pravda, že v Partizánskom by prišlo pozrieť oveľa viac divákov, no to nás neodradilo od toho, aby sme Pruskému vzali ďalší bod. Samotný zápas bol veľmi náročný, tak po fyzickej ako aj psychickej stránke. Už sme vedeli do čoho ideme a museli sme sa prispôsobiť ich tvrdej hre. Hráčky Pruského boli veľmi silné v osobných súbojoch, ale som rada, že sme ich ustáli. Bojovali sme ako tím jedna za druhú a tak to má byť. Veľmi nás ten výsledok potešil a dosť sa nám uľavilo, že sme získali výhodu spečatiť postup do finále. A ešte väčšou motiváciou bolo, že sme ten posledný krok mohli spraviť už u nás doma.“

3. zápas (25. 3. 2023): FBK Harvard Partizánske vs ŠK 98 Pruské: 6 – 4
Góly Harvardu: 9. Uhrinová, 10. Papierniková, 28. Vršková (Dobošová), 37. Balátová (Papierniková), 39. Vaňová (Detková), 58. Vršková (Červená)
Zostava Harvardu: Mládenková (Plevková) – Červená, Dobošová, Uhrinová, Vičanová, Vršková – Papierniková, Vaňová, Dobišová, Balátová, Detková – Oškrdová, Petríková, Sládeková, Ducká, Utekalová

Bitka o finále – diel č. 4 – posledný

Posledný krok býva najťažší... . Fráza, ktorá sa často spomína v tímoch, ktoré sú krôčik od postupu. Inak to nebolo ani v družstve Harvardu. Ak chceli dievčatá spečatiť postup do vytúženého finále, museli minimálne zopakovať výkon z predchádzajúceho dňa a pridať aj čosi navyše, keďže Pruskému už išlo o všetko. A rozhodne sa chystali spraviť možné i nemožné, aby si ešte predĺžili sezónu.

Ešte sa diváci ani riadne neusadili na svojich miestach a už Harvarďáčky v 27. sekunde dvíhali ruky nad hlavu po zásahu Vrškovej a asistencii Červenej. No rovnakou mincou odpovedali aj hráčky Pruského a to zásluhou vyrovnávajúceho gólu Žiakavskej z 2. minúty. Dokonca už v 6. minúte Mikulčíková zabezpečila otočku skóre na 1:2. To však bolo naposledy, kedy Pruské nielen vyhrávalo v zápase, ale aj v celej sérii. V 8. minúte potrestala Dobošová vylúčenie Kňažkovej, keď sa presadila po nacvičenej štandartke. No a v 16. minúte už domáca kapitánka opäť poslala svoj tím do vedenia po ďalšej presilovej hre. Na oba góly jej asistovala dvorná nahrávačka tímu a aj ligy Červená. Lenka si tiež pripísala gól a to v 31. minúte, keď potrestala dvojnásobný trest Drábekovej. Teraz jej pre zmenu nahrávala Dobošová. Za Pruské sa v 2. tretine presadila len bývalá hráčka Harvardu a tiež rodená Partizánčanka Nikol Drábeková. Potom už len v rýchlom slede do čierneho strieľali domáce hráčky. V 36. minúte po peknej akcii a prihrávke od Petríkovej zvýšila na 5:3 Balátová. O necelú minútu vymyslela Červená prihrávku spoza brány na strelkyňu Vrškovu a do šatní sa išlo za stavu 6:3. Priebeh pripomínal predchádzajúci duel a preto určite nebolo o jeho osude ešte rozhodnuté. Obzvlášť, keď už v 42. minúte rýchlo znížila Šidlová a v 46. minúte na rozdiel gólu upravila Drábeková. Do konca duelu bolo ešte ďaleko a zápas naberal riadne grády. Tie sa ešte zvýšili, keď si hosťujúca Kňažková vyšliapla na Dobošovú a na prekvapenie všetkých obe hráčky dostali rovnaké tresty 2 +10 (nešportové správanie). Nervózny priebeh hry vyhovoval viacej hráčkam Pruského, no domáce dievčatá sa rýchlo otriasli a odpovedali tým najlepším spôsobom. V 54. minúte definitívne pochovala nádeje Pruského Uhrínová po asistencii Vrškovej. Hostkám nepomohla ani záverečná hra bez brankárky. Po záverečnom hvizde na ich lavičke zavládol smútok a na domácej vytryskol gejzír radosti. Vysnívané finále sa pre Harvard stalo realitou a pre florbalistky Pruského ostala aspoň „náplasť“ v podobe bronzovej medaily, čím nadviazali na svoju medailovú žatvu z každého ročníka ženskej extraligy.

Na palubovke a v hľadisku sa striedali slzy šťastia, dojatia a nekončiacej radosti. O pocitoch z historického úspechu klubu nám bližšie porozprávali samotní aktéri.

Hlavný tréner nám najskôr poskytol hodnotenie posledných dvoch zápasov: „Oba zápasy boli podobné. Plán bol jasný: dobre vstúpiť do duelu a hrať zodpovedne v obrane. To sa nám podarilo a to bol základ úspechu. Baby si začali viacej veriť a mohli sme ísť smelšie do útoku. V záveroch sme sa nevyhli chybám a súper sa dokázal dotiahnuť. Ale obetavý a kolektívny výkon a podpora výbornej brankárky slávila úspech. Sme šťastní. Od finále očakávam férový súboj pred perfektnou diváckou kulisou“, dodal Dušan Ďuríček, ktorému sa začína plniť ďalší sen, o ktorom často nahlas hovori. Okrem športových úspechov je jeho cieľom, aby na florbal v Partizánskom chodila plná hala podobne ako na hádzanú v jeho trénerských začiatkoch.

Najlepšou hráčkou rozhodujúceho zápasu a kľúčovou postavou aj tretieho duelu bola Denisa Uhrinová, ktorá povedala: „Zápas hodnotím kladne. Podali sme tímový výkon, vedeli sme, že to bude ťažké, ale bojovali sme až do konca a vyplatilo sa to. Za svoj gól som bola neskutočne rada. Na tabuli svietil stav 6:5 a pred nami bolo ešte posledných šesť minút. Snažili sme sa z rýchlych protiútokov skórovať a podarilo sa. Keď som videla loptičku za chrbtom brankárky, vedela som, že nás už nič nezlomí a zápas dotiahneme do víťazného konca. To, že som ten gól dala ja, znamenalo pre mňa veľa a veľmi som sa tešila. Prvé dva zápasy som s babami neodohrala, čo ma veľmi mrzelo. Avšak duely som sledovala a verila som, že to zvládnu. Tento víkend som prišla s tým, že svoju absenciu napravím a dám do toho všetko. Zápasy s Nemšovou budú náročné, ale pokiaľ budeme držať spolu a opäť podáme tímový výkon, tak si myslím, že ich zvládneme a dokráčame až do víťazného konca.“
O komplexné zhodnotenie semifinálovej série sme požiadali aj veľkú srdciarku, bojovníčku a tiež tímovú mentorku Radku Mládenkovú, z ktorej vyjadrení sršala obrovská radosť. Veď posúďte sami: „Zhodnotenie semifinálovej série? Fináááááálleeeeee joooooo! Zvládli sme to! Hneď prvý zápas tejto série bol z môjho pohľadu najdôležitejší. Dokázali sme sami sebe, že ak podáme tímový výkon a na ihrisku robíme to, čo tréneri od nás chcú, dokážeme všetkých poraziť. V druhom zápase sme sa zľakli. Prehrávali sme osobné súboje, boli sme pomalšie a nedôrazné. Jednoducho, potrebovali sme opäť prefackať a nastaviť hlavy na to, že hráme play off a každý zápas je úplne iný. Podarilo sa. V treťom zápase v Trenčíne sme asi podali náš najlepší výkon. Nasadenie, bojovnosť, podpora z lavičky, premieňanie šancí... zavládla spokojnosť. V nedeľnom zápase sme očakávali tuhý boj, ale chceli sme sériu doma ukončiť. Našťastie sme opäť makali ako tím, dopredu nás hnala plná hala fanúšikov, ktorí vytvorili neskutočnú atmosféru a boli našim šiestym hráčom na ihrisku. Ďakujeme! Čaká nás vysnívané finále. Očakávam vyrovnané a napínavé zápasy s dobrou atmosférou.“

V tejto sérii Harvard výrazne potiahli aj členky druhej a tretej formácie. Jednu z nich je aj dvojgólová Michaela Balátová, bojovníčka z Topoľčian. Mišku sme tiež poprosili o vyjadrenie k sérii, v ktorom uviedla: „Na začiatku sezóny sa nám ani len nesnívalo, že sa dostaneme až do finále. Za cieľ sme si stanovili udržať sa v extralige a nevypadnúť. Ako nováčik sme však prekvapili a začalo sa nám v zápasoch dariť, čo znamenalo aj zvyšovanie našich stanovených cieľov. Semifinálové zápasy proti dievčatám z Pruského hodnotím maximálne pozitívne, keďže sme sériu vyhrali v pomere 3:1. Do každého zápasu sme vstupovali s rešpektom voči súperovi, keďže sme vedeli, že dievčatá prehrali v sezóne len dvakrát. My sme však v tejto sérii hrali ako tím, bojovali sme jedna za druhú, ťahali sme za jeden povraz a to sa nám napokon vyplatilo. Pred finále mám veľmi dobré pocity. S Nemšovou vždy hráme vyrovnané zápasy a každá jedna dáme do toho všetko, aby sme si splnili terajší cieľ v podobe zlatej medaily.“

4. zápas (26. 3. 2023): FBK Harvard Partizánske vs ŠK 98 Pruské: 7 – 5
Góly Harvardu:
00:27 Vršková (Červená), 8. Dobošová (Červená), 16. Dobošová (Červená), 31. Červená (Dobošová), 36. Balátová (Petríková), 37. Vršková (Červená), 54. Uhrinová (Vršková)
Zostava Harvardu: Mládenková (Plevková) – Červená, Dobošová, Uhrinová, Vičanová, Vršková – Papierniková, Vaňová, Dobišová, Balátová, Detková – Oškrdová, Petríková, Ducká, Tarčáková

A čo dodať pred finále?

Len to, čo už raz povedal W. Churchill: „Fakty sú krajšie ako sny.A ten svoj sen si už dievčatá z Harvardu reálne žijú. Je isté, že z tejto sezóny už neodídu s prázdnymi rukami. No, keď už sme to dotiahli do finále, poďme spoločne vpred a pokúsme sa vystúpiť až na florbalový Olymp. Nech celé Slovensko vie, kto je Harvard PE!

Program finále play off (séria na 3 víťazné zápasy):
1. kolo  (1.  4. 2023 o 18:00, MŠH Partizánske): FBK Harvard Partizánske vs NTS FK - ZŠ Nemšová
2. kolo (2. 4. 2023 o 14:00, MŠH Partizánske): FBK Harvard Partizánske vs NTS FK - ZŠ Nemšová
3. kolo (8. 4. 2023 o 18:00, ŠC M-Šport Trenčín): NTS FK - ZŠ Nemšová vs FBK Harvard Partizánske