26_20231013_115445.jpg
37_20220923_161727.jpg

Pred štartom Hyundai extraligy

Ženy Harvardu Partizánske vstupujú do novej sezóny, keď sa celkovo 2. krát v histórií predstavia v najvyššej florbalovej lige na Slovensku. Ešte pred začiatkom súťaže vám v článku priblížime systém súťaže, ale aj to, ké zmeny nastali v kádri Harvardu počas prestupového leta.

V novom súťažnom ročníku najvyššej florbalovej ligy o titul zabojuje osem kolektívov. Základnú časť Hyundai Extraligy žien, ako znie oficiálny názov súťaže, odohrajú družstvá dvojkolovo každé s každým doma – vonku, do 18. decembra. Vzápätí bude nasledovať nadstavbová časť (7.1.-25.2. 2023), v ktorej v skupine A budú hrať družstvá umiestnené na 1.-4. mieste po základnej časti a v skupine B tímy umiestnené na 5.-8. mieste po základnej časti. Po nadstavbovej časti prídu na rad zápasy play-off. Prvé dva kolektívy nadstavbovej časti majú zaručenú priamu účasť v semifinále, družstvá umiestnené na 3.-6. mieste sa v štvrťfinále, hrajúce sa na tri víťazné stretnutia, pobijú o dve zvyšné semifinálové miestenky. Víťaz play-off získava titul majster Slovenska, zápas o konečné 3. miesto sa nehrá. Bronzovú priečku obsadí porazený semifinalista, ktorý získal lepšie umiestnenie v základnej časti. Družstvo umiestnené na 8. mieste extraligy čaká baráž s majstrom I. ligy žien. Víťaz baráže bude v nasledujúcom súťažnom ročníku 2023/2024 účastníkom extraligy, kým porazený celok bude hrať I. ligu.

Foto: Jakub Kania

Postup z poslednej baráže si do extraligy vybojovali aj florbalistky FBK Harvard Partizánske, ktoré sa medzi slovenskú ženskú florbalovú elitu vrátili po troch rokoch. Extraligu však budú opäť hrať aj porazené v baráži Nitrianky, ktoré nahradili odhlásený Tvrdošín.

„Po nadstavbovej časti by sme chceli skončiť do šiesteho miesta, ktoré nám zaručí účasť v play-off. Ako sa hovorí, stretnutiami play-off začína nová súťaž a v nej sa chceme pobiť o čo najlepšie umiestnenie,“ naznačil pred začiatkom nového ročníka ambície Harvardu jeho tréner Dušan Ďuríček, ktorého doplnila Lenka Červená: „Nebudeme spokojné s umiestnením v druhej polovici tabuľky, chceme jednoznačne zabojovať o medailu!“

Harvard pred začiatkom aktuálneho ročníka opustila Nikol Drábeková, ktorá prestúpila do Pruského, kde hosťovala v uplynulej sezóne a v klube ukončila pôsobenie aj Viktória Stanková. Stále nie je k dispozícii kapitánka Sophia Dobišová, ktorá po operácii kolena začína s ľahšou záťažou.

Najväčšou posilou pre Harvard je skúsená dvadsaťdeväťročná Radka Mládenková, ktorá získala ocenenie najlepšej slovenskej brankárky uplynulej súťažnej sezóny. Šesťdesiatštyrinásobná reprezentačná brankárka chytala aj na posledných majstrovstvách sveta žien vo Švédsku.

Radka Mládenková na galavečeri Florbalové osobnosti sezóny 21/22 preberá cenu za najlepšiu hráčku uplynulej sezóny

Podarilo sa však dotiahnuť prestup dvoch junioriek – Alexandry Oškrdovej z Nemšovej a Niny Sládekovej z Trnavy, ktoré hrali v Harvarde na striedavý štart. Do Partizánskeho prestúpila aj mladá dorastenka z Levíc Michaela Kaplánová a na striedavý štart sa funkcionári Harvardu dohodli s juniorskou reprezentantkou Denisou Uhrínovou, ktorá naposledy hrala za prvoligové Fiľakovo. Na striedavý štart prišla aj Michaela Vršková z Capitolu Bratislava a hosťovanie sa predĺžilo Slávke Papiernikovej z Nemšovej.

Autor článku: Marián Petrík | Noviny TEMPO