Súvisiace zápasy

FBK Harvard Partizánske

Povinné víťazstvá v závere základnej časti

Po reprezentačnej prestávke pokračovala najvyššia florbalová súťaž žien poslednými dvoma kolami základnej časti. Florbalistky Harvardu Partizánske odohrali oba zápasy na palubovke súperiek zo spodnej časti ligovej tabuľky. Od úradujúcich majsteriek sa očakával plný bodový zásah.

VŠK FTVŠ UK Hurikán Bratislava vs FBK Harvard Partizánske

Úspešné Majstrovstvá sveta v Singapure, aj za účasti našich hráčok a trénerov, mali pre Harvard aj smolný moment v podobe zranenia našej kapitánky Tamary Dobošovej, ktorej prajeme úspešnú rekonvalescenciu a tešíme sa na jej návrat na palubovky. Kapitánsku pásku po nej prevzala Lenka Červená, ktorá bola na turnaji jednou z líderiek. Do bránky Harvardu sa postavila Radka Mládenková, ďalšia opora národnej repre.

Prvá tretina zápasu bola rozbehová a typická pre duely po dlhšej pauze. Priniesla aj nejaké šance na oboch stranách, no bez gólového zápisu. Dlhšie bez gólu sa hralo aj v druhej tretine. O prvý presný zápis sa postarala 29. min. Michaela Vršková, ktorá poslala Harvard do vedenia. O tri minúty premiérový gól za Partizánske strelila Lýdia Kašlík, hráčka, ktorá ešte v minulej sezóne obliekala dres Hurikánu. Domáca lavička okamžite reagovala na vývoj oddychovým časom, čo však nezastavilo hosťujúce florbalistky, aby hneď po vhadzovaní strelili ďalší gól zásluhou Ely Valentovej. V polovici 39. min. sa podarilo skorigovať Hurikánkam po strele Molčanovej, čím o osude zápasu nebolo vôbec rozhodnuté. Do poslednej časti poslal Dušan Ďuríček do bránky mladú Danielu Zvarovú, aby nabrala ďalšie cenné extraligové skúsenosti. V rozmedzí 41. až 44. min. predviedli Harvarďáčky ukážkovú hru v oslabení, dokonca v dvojnásobnom. Nielenže nedovolili súperkám skórovať, ale väčšinu času im neumožnili zmocniť sa ani loptičky, čo sa málokedy vidí. Jednoducho povedané – majstrovsky ubránené oslabenie. O to viac však zamrzelo, keď po 27 sek. po skončení oboch trestov sa už v rovnovážnom stave presadila Čintalanová a skorigovala na 2:3 z pohľadu Hurikánu. V 48. min. vrátila dvojgólové vedenie nášmu tímu Linda Detková. Gólový účet Harvardu uzavrela v 55. min. tá, ktorá ho aj otvorila - kanonierka Miška Vršková. 39 sekúnd pred sirénou sa ešte presadila domáca Zajacová, čím len kozmeticky upravila definitívnu podobu výsledku na 5:3 pre Partizánske.

Zdroj foto: archívne fotografie zo sezóny 2022/2023 - Timotej Klenovič – FHS

Zápasové resumé:

Základná časť 13. kolo (16. 12. 2023)
VŠK FTVŠ UK Hurikán Bratislava vs FBK Harvard Partizánske 3 – 5
Góly Harvardu: 29. Vršková, 31. Kašlík (Dobišová), 32. Valentová, 48. Detková (Červená), 55. Vršková (Červená)

Zostava Harvardu: Mládenková (od 40. min Zvarová) – Červená, Oškrdová, Detková, Petríková, Vršková  – Vaňová, Uhrinová, Dobišová, Kašlík, Brídová – Muranová, Szőcs, Valentová

ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs FBK Harvard Partizánske

Záverečný zápas základnej časti odohrali naše dievčatá na palubovke svojho najbližšieho súpera z hľadiska cestovania, čím aj ich vzájomné strety dostali prívlastok „extraligové derby.“ Tréner Dušan Ďuríček od začiatku poslal do bránky talentovanú Danielovu Zvarovú.

V úvodných minútach sa hráčky Nitry snažili vybehnúť na súperky a znepríjemňovať im život na ihrisku. Dokázali sa dostať aj do nejakých šancí, ale Zvarová si svoje miesto zastala. O vedenie pre Partizánske sa v 9. min. zaslúžila Červená, keď zužitkovala pas od Detkovej. Na konci 12. min. sa na 2:0 krásne presadila Vršková. Nahrávka pre Oškrdovú. Lenže o necelú minútu sa Nitrianky vrátili do hry, keď ich prvý gól strelila Kopčeková. O ďalšiu minútu získali hráčky Slávie výhodu presilovky, no vietor z plachiet im vzala gólom Vršková, asistovala Červená. Nakoniec sa aj domáce florbalistky stihli presadiť v početnej výhode zásluhou ex-hráčky Harvardu Kuklovej. No do šatní sa išlo s rozdielom dvoch gólov, keď si v 18. min. dvojica Vršková - Červená zopakovala úspešnú spoluprácu z predošlých minút.

Po výsledkovo tesnej druhej tretine sa o osude stretnutia rozhodlo v prostrednej časti. Harvarďáčky v nej doslova predviedli gólový tajfún, ktorým zmietli svoje súperky. Presadzovali sa po okulahodiacich spoluprácach a tiež aj individuálne. Bránku súperiek zaťažili ôsmimi gólmi. Jeden krajší ako druhý. V 23. min. sa presadila Oškrdová po nahrávke od Petríkovej. O 30 sekúnd zahviezdila Valentová, o ďalších 35 sek. sa opäť ukázala Vršková, pri ktorej zásahu bola ako inak Červená. No a snajperskú 3-minútovku zavŕšila Brídová, nahrávala Szőcs. Prvým sezónnym gólom sa v 29. min. presadila obrankyňa Vaňová. V 34. min. symbolickú „desiatku“ dosiahla Oškrdová po nahrávke od Červenej. Lenka – dvorná nahrávačka Harvardu, si v polovici 39. min. vymenila rolu a sama prekonala brankárku Nitry. Bodku za gólovými hodmi v tejto časti dala 8 sek. pred koncom Detková.

V tretej tretine sa očakávali ešte nejaké presné zásahy našich dievčat, avšak ich gólový účet sa skončil už na konci 44. min, kedy Vršková navýšila skóre na 13:2 pre Harvard. Po ňom hráčky z Partizánskeho umožnili Nitre až štyrmi gólmi upraviť výsledok na konečných 13:6. Postupne sa v priebehu 50.-55. min. presadili Birová, 2x Kopčeková a nakoniec Kuklová. Víťazstvo na oko vysoké a presvedčivé, no záverečná tretina nech je pre náš tím zdvihnutým varovným prstom, aby sme sa v nadstavbe a v play off vyvarovali podobným herným výkyvom.

Pozápasové reakcie:

Záverečné zápasy úvodnej časti sezóny zhodnotil tréner Dušan Ďuríček: „Na posledné dva duely základnej časti malo dopad viacero udalostí..., zranenie kapitánky Dobošovej a odpočítanie našich bodov. S týmto všetkým sme sa museli rýchlo vyrovnať. Povinnosťou bolo získať všetkých šesť bodov, čo sa nám podarilo. Zápasy sme odohrali v tempe, v ktorom sme sa nemuseli veľmi spotiť, lebo súper nás k tomu neprinútil. Vo veľmi dobrom svetle sa po MS predviedla Lenka Červena , ktorá prebrala kapitánsku pásku po Tamči a je na nej vidieť , že chce družstvu pomôcť ešte viac ako predtým. Jedinú výhradu som mal len na poslednú tretinu v zápase s Nitrou, ktorú dievčatá úplne odflákli. Myslím , že po zápase samé pochopili, že sa mi takýto prístup nepáči a budú sa toho vyvarovať v ďalších zápasoch.“

V druhej časti vyjadrenia ponúkol kouč pohľad a zámery svojho družstva k nastávajúcej časti sezóny: „Dievčatá dostali voľno a od 2. januára sa už stretávame na tréningu . Čaká nás nadstavba, v ktorej sa chceme čo najlepšie pripraviť na play off. Chceme do našej hry doplniť nové prvky, ktoré budeme aplikovať v tréningu a postupne ich začneme skúšať aj v zápasoch. Odpočítaním bodov nám vznikla na ostatné družstva veľká strata, čo bude ťažké doháňať. No pre obhajobu titulu všetko tak, aby sme boli na konci sezóny spokojní spolu s našimi fanúšikmi“, dodal Dušan Ďuríček.

Pri absencii kapitánky Dobošovej sa do prvej formácie posunula Alexandra Oškrdová, ktorá nám poskytla svoje hodnotenie oboch zápasov: „V prvom rade by som všetkým chcela zaželať šťastný a úspešný nový rok 2024 . Obidva zápasy tohto víkendu boli niečím iné, nemali sme úplný káder. Tamarka Dobošová vypadla kvôli zraneniu, ktoré si priniesla zo svetového šampionátu. Dlho sme sa všetci pokope nevideli, ale vedeli sme, že potrebujeme 6 bodov, aby sme si zahrali nadstavbu A. (pozn. o 1.-4. miesto). Zápas s Hurikánom nám vyšiel. Trosku dlhšie nám trvalo, než sme sa rozbehli, no napokon to dobre dopadlo. Zápas s Nitrou hodnotím veľmi pozitívne. Presadilo sa viacero našich báb a po 1. tretine sme sa „rozšupli s golfovou nádielkou.“ Kvôli neúplnému kádru som v zápasoch dostala príležitosť v prvej formácii, kde som si sadla spoločne s Lenkou Červenou a Miškou Vrškovou. Proti Nitre sa mi podarilo streliť aj dva góly. Lenže v tretej tretine toho zápasu sme poľavili a dostali sme rýchle góly. Po zápase nás za to aj tréner Dušan potrestal, avšak oprávnene. Po tomto menšom treste sme sa všetci zhodli, že výhra je výhra a po sviatkoch sa spoločne uvidíme na palubovke hneď v prvom kvalitnom zápase proti Spišskej Novej Vsi“, uviedla útočníčka Alexandra Oškrdová.

Zdroj foto na titulke a zo zápasu: Jakub Kania – Kania FotoSport

ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs FBK Harvard Partizánske 6 – 13
Góly Harvardu: 9. Červená (Detková),12. Vršková (Oškrdová), 14. a 18. Vršková (Červená), 23.Oškrdová (Petríková), 24:02. Valentová, 24:37. Vršková (Červená), 26. Brídová (Szőcs), 29. Vaňová, 33. Oškrdová (Červená), 39. Červená, 40. Detková, 44. Vršková (Červená)

Zostava Harvardu: Zvarová (Mládenková) – Červená, Oškrdová, Detková, Petríková, Vršková – Vaňová, Szőcs, Valentová, Kašlík, Brídová – Muranová, Ducká, Tarčáková

Ďalší extraligový program NADSTAVBA 1.-4. miesto:

1. kolo (6. 1. 2024 o 17:00): FBK Harvard Partizánske vs ŠK FBK Kométa Spišská Nová Ves