FBK HarvardMKŠS FBK Kysucké Nové Mesto
2:3(0:1, 1:0, 1:2)
pi 17. 11. 2023 17:00 @ MŠH Partizánske, Hyundai extraliga žien, 12. kolo

Odveta s Kysuckým Novým Mestom tentokrát bez bodov

V 12. kole Hyundai extraligy sa FBK Harvard Partizánske poslednýkrát v tomto kalendárnom roku predstavil na domácej palubovke proti tabuľkovému susedovi z Kysuckého Nového Mesta. Pre oba tímy to bol posledný zápas pred mesačnou reprezentačnou pauzou vyplnenou Majstrovstvami sveta v Singapure.

V tejto sezóne vo vzájomných súbojoch veľa gólov nepadá. Pozorné obrany na čele s brankárkami väčšinou dominujú nad útokmi. Kľúčom k výhre je, ktoré družstvo bude viac trestať chyby súpera. V prvom vzájomnom zápase to po nájazdoch vyšlo našim dievčatám. Lenže druhý duel im už dobre nevyšiel.

Oba tímy sa snažili dostávať do šancí, ktoré však poväčšine končili buď na obranách, alebo nemali presné zakončenie. Postupne sa však dievčatá z Kysúc viacej dostávali do zápasu. V polovici 12. min. ich rozjasala reprezentantka Faktorová. Do konca tretiny sa skóre nemenilo. Aj väčšina hracieho času tej druhej sa niesla v podobnom duchu. Kysucké hrozilo rýchlymi a nebezpečnými brejkmi a Harvard sa nevedel poriadne dostať do zakončenia, čoho výsledkom bol ich veľmi nízky počet striel. Paradoxne ich z hernej letargie prebrala až ubránená presilová hra, po vylúčení bývalej hráčky Kysúc Brídovej v 32.min. Po jej skončení Harvard zlepšil a zrýchlil pohyb. Začalo pribúdať viac šancí na ich strane. Na konci 36. min prišlo vykúpenie, keď svoj premiérový extraligový gól strelila Ela Valentová. Pred bránku jej loptičku adresovala Oškrdová.

Zdalo sa, že oživený domáci tím sa pokúsi v záverečnej časti strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Ale úvod tretiny pripomínal väčšinu duelu, kedy sa naše baby nevedeli dostať do tempa. Studenú sprchu im súperky pripravili v 45. a 46. min., kedy sa v priebehu jednej minúty presadili Záteková s Kypusovou. Po góloch si domáci tréner zobral oddychový čas. Čakalo sa, že to ešte Harvard skúsi v hre bez brankárky. Dlhšie im však trvalo, kým sa k tejto hre dostali, keďže súper pozorne bránil a naďalej hrozil brejkmi. Harvarďáčky chceli ešte niečo s osudom zápasu spraviť, no dnes im to nešlo. No vyše minútu a pól pred sirénou im iskierku nádeje vykresala Brídová, ktorá presne tečovala strelu kapitánky Dobošovej. Harvard všetko vrhol do finálneho náporu, opäť odvolal brankárku a snažil sa o vyrovnanie. To mohlo prísť dve sekundy pred koncom, no Červená prestrelila odkrytú bránku.

Hoci sa dnes dievčatám nepodarilo potešiť svojich fanúšikov, tí ich predsa odprevádzali potleskom a naďalej stoja za nimi. Predsa tie najdôležitejšie zápasy ešte len prídu. Zároveň hala skandovaným potleskom symbolicky odprevadila reprezentantky, ktoré od 2.-10.12. 2023 budú reprezentovať svoj klub a celú krajinu na Majstrovstvách sveta v Singapure. Z Kysuckého Nového Mesta slovenské farby budú hájiť Laura Chupeková a Alexandra Faktorová a z Harvardu Partizánske Tamara Dobošová, Lenka Červená a Radka Mládenková. Základnú časť extraligy ukončia hráčky Partizánskeho cez víkend 16. a 17. decembra zápasmi v Bratislave a v Nitre.

Nevydarený zápas takto zhodnotil hlavný tréner Dušan Ďuríček: „Po dlhom čase som bol na svoje dievčatá vcelku dosť kritický. Môžeme prehrať, musím vidieť, že dievčatá chcú na ihrisku nechať srdiečko, budú bojovať a hlavne robiť len to, na čom pracujeme už druhú sezónu. Dnes bol súper lepší, ale len preto, že sme im to dovolili. Dnes sme veľa toho divákom neponúkli. Dúfam, že nám reprezentačná pauza pomôže sa opäť nastaviť na víťaznú vlnu, ale musíme aj niečo pre to urobiť.“

Zápasové resumé:

Základná časť 12. kolo (17. 11. 2023)
FBK Harvard Partizánske vs FBK Kysucké Nové Mesto  2 – 3
Góly Harvardu:
36. Valentová (Oškrdová), 59. Brídová (Dobošová)

Zostava Harvardu: Mládenková (Zvarová) – Červená, Dobošová, Detková, Petríková, Brídová – Oškrdová, Vaňová, Uhrinová, Dobišová, Valentová – Ducká, Szőcs, Tarčáková, Utekalová, Kašlík

Ďalší extraligový program:

13. kolo (16. 12. 2023 o 13:00) VŠK FTVŠ UK Hurikán Bratislava vs FBK Harvard Partizánske

14. kolo (17. 12. 2023 o 13:00): ŠK Slávia SPU DFA Nitra vs FBK Harvard Partizánske