FBK HarvardNTS FK - ZŠ Nemšová
7:6(2:2, 3:2, 3:3)
so 25. 2. 2023 17:00 @ MŠH Partizánske, Hyundai extraliga - nadstavba, 6. kolo

Keď nádej dáva šancu na šťastný koniec v športových a aj životných zápasoch

Záverečný zápas nadstavbovej časti priniesol konfrontáciu nováčika a úradujúceho majstra. Domáce hráčky z FBK Harvard Partizánske si „brúsili zuby“ na tretie miesto v tabuľke. V ceste im stálo družstvo NTS FK - ZŠ Nemšová, ktoré malo na treťom mieste jednobodový náskok. A keďže vzájomné zápasy by boli v prípade rovnosti bodov v prospech hosťujúcich florbalistiek, domácim velilo vyhrať v riadnom hracom čase za tri body, aby sa dostali pred svojho súpera.

Začiatok duelu o všetko sa nezačal zvyčajne ako obvykle. Po tradičnom nástupe oboch družstiev a predstavení základných „pätiek“ sa ešte pred úvodným buly odohral špeciálny moment. Všetky zápasy minulotýždňového sobotného hracieho dňa boli v znamení charitatívnej zbierky s názvom „Rozhodcovia pomáhajú kolegom“. Jej cieľom je finančne a morálne podporiť dve rodiny rozhodcov, ktoré bojujú s onkologickým ochorením svojho dieťaťa (13-ročný Dávid a 11-ročný Teodor). A tak sa všetci rozhodcovia pískajúci sobotňajšie zápasy extraligy mužov a žien rozhodli vzdať sa svojich odmien za toto kolo a peniaze poslať obom rodinám detí. Arbitri sa súčasne snažili všetky družstvá a fanúšikov tiež motivovať, aby sa pripojili k tejto výzve a preto pred začiatkom zápasov v športových halách zaznel solidárny potlesk všetkých zúčastnených. K výzve sa pripojil domáci Harvard aj finančne, keď sa v klube rozhodli venovať spomenutým rodinám aj celý výťažok zo vstupného zo zápasu s Nemšovou. A tak sa oba tímy a početná divácka kulisa spojili spoločným potleskom pre dobrú vec. Poukázali na to, že rovnako ako v športových zápasoch, tak aj v tých životných, treba mať hlavne nádej. Nádej, že hoci nie vždy sa darí a víťazí, predsa sa netreba nikdy vzdávať. Aj za nepriaznivého stavu a ťažkých životných podmienok treba bojovať a pokúšať šťastie, lebo hocikedy sa môžu naše zápasy obrátiť v náš prospech. Tak ako sa aj spieva v piesni od Dominiky Mirgovej a Suverena s názvom Musím mať nádej, doprevádzajúca spoločný potlesk, ktorá bola skomponovaná pre nadáciu Kvapka nádeje, čím sa stala hymnou na podporu onkologických detí a mladých.

Kto si myslel, že začiatok zápasu bude opatrný a oba tímy budú najskôr vo vyčkávacom móde, uvedomujúc si dôležitosť duelu, musel byť prekvapený. Dievčatá na jednej a aj druhej strane sa do toho ihneď opreli a snažili sa čím skôr nakloniť misky váh pre svoje družstvo. Už na začiatku 5. minúty mohol Harvard po opakovaných priestupkoch Daňovej otvoriť skóre stretnutia v presilovej hre. Hoci šancí na gól bolo pomerne dosť, opäť sa im nepodarilo využiť početnú výhodu. A tak prišiel trest na druhej strane. V 10. minúte po zahratí štandardnej situácie Zajacová pred bránkou tečovala nahodenú loptičku a poslala Nemšovčanky do vedenia. O niekoľko sekúnd už mohlo byť 0:2, avšak Partizánčanky skvelým zákrokom podržala brankárka Mládenková. O vyrovnanie sa v 12. minúte mohla postarať Dobišová, avšak jej šance zneškodnila hosťujúca gólmanka Hôrková. Navýšiť vedenie mohli na druhej strane Denisa Papierniková a Vyletelková, avšak svoje stopercentné šance zahodili. Keď sa ani na dvakrát nepodarilo rozvlniť sieť domáce Dobišovej, zdalo sa, že do šatní pôjdu Harvarďáčky s jednogólovým mankom. Poti tomuto vývoju bola na začiatku 19. minúty Červená a po prihrávke od Vrškovej rýchlym švihom vyrovnala.

Ešte sa ani poriadne nerozbehla druhá tretina a už v jej 15. sekunde vybojovala Dobošová loptičku v strede ihriska a individuálnym prienikom prestrelila Hôrkovú, 2:1 pre Harvard. No o 30. sekúnd sa skóre opäť menilo, keď hostky úspešne zaútočili do otvorenej obrany a brejk zakončila Gáliková. Vyrovnaná partia pokračovala aj v ďalších minútach. Výsledok zostal nezmenený aj po jedinom oslabení Harvardu, kedy sa v 24. minúte previnila Slávka Papierniková. Na zmenu skóre sme si museli počkať až do 33. minúty, keď s chuťou hrajúca Dobošová zopakovala svoj prienik zo začiatku tretiny a sólom z obraného pásma do útočného vymietla ľavý horný roh bránky. Avšak história sa zopakovala aj teraz. Už o 79 sekúnd udreli hostky a Veronika Dobrodejová úspešne zužitkovala prihrávku spoza bránky. Nádej na víťazstvo v zápase sa predsa ešte raz naklonila pre domáce dievčatá v tejto časti hry. V 36. minúte sa sólom, tentokrát cez celé ihrisko, predviedla aj Červená a z rovnakej strany ihriska, ako jej útočná „dvojička“ Dobošová, upravila na 4:3.

Góly z úvodov tretín pokračovali aj v tej tretej. O rýchle vyrovnanie sa v 23. sekunde postarala Zajacová po chybnej rozohrávke domácich v obrannom pásme. Nemšovej sa čoskoro podarilo otočiť skóre, keď v 45. minúte Mládenkovú prestrelila Gáliková. Avšak ako to býva zvykom počas florbalových zápasoch v Partizánskom, ak sa dievčatám nedarí, fanúšikovia ich ešte viac podporujú. Počas nacvičenej štandardnej situácie a za neustáleho skandovania tribún sa v 48. minúte po osi Detková, Červená a Dobošová, presadila posledná menovaná, čím dosiahla hetrik aj v druhom domácom zápase proti Nemšovej. Zápas ako na hojdačke ešte nemal uzavreté skóre. Hosťujúce florbalistky sa opäť v 51. minúte dostali do vedenia zásluhou pohotovej strely Melišovej. Do konca zápasu zostávalo pomerne dosť času a podľa jeho priebehu nebolo ešte určite nič rozhodnuté. To, že sa domácim dievčatám viackrát za duel podarilo vyrovnať a aj otočiť nepriaznivý stav, dávalo stále šancu, že nakoniec práve oni budú víťazne dvíhať ruky nad hlavu. Od začiatku bolo na dievčatách vidieť nepoddajnosť. Aj keď prehrávali, nikdy si nepripúšťali, že by to nemali zvládnuť. Išli naproti víťazstvu s nádejou, že kým rozhodca neodpíska koniec, vždy je šanca zvrátiť duel. A keď sa k nim pridali s podporou aj tribúny, inak ako víťazstvom sa zápas nemohol skončiť. Od posledného gólu Nemšovej Radka Mládenková už zatiahla na bránke roletu. O osude stretnutia rozhodli obe jediné strelkyne Harvardu, čím demonštrovali svoje „smrtiace“ útoky. Najskôr Červená vedením loptičky urobila oblúk cez stred ihriska a strelou pod brvno dorovnala skóre a stala sa druhou trojgólovou strelkyňou v zápase. O necelú minútu už bolo o všetkom rozhodnuté, keď po úspešnom pressingu získala Červená loptičku v útočnom pásme a prihrala neobsadenej Dobošovej na víťazný gól. Po záverečnom hvizde vytryskol očakávaný gejzír radosti na domácej lavičke, veď nováčik súťaže to zvládol a do play off vstúpi ako tretí najlepší tím extraligy.

V pozápasových vyjadreniach hlavného trénera a vybraných hráčok nás okrem zhodnotenia posledného duelu zaujímal aj ich sumárny pohľad na doterajší priebeh súťaže a očakávania pred historicky prvým extraligovým play off pre Harvard.

Hlavný lodivod Dušan Ďuríček sa vyjadril: „Našim cieľom bolo podobne ako po základnej časti aj v nadstavbe skončiť na treťom mieste. Vedeli sme, že pokiaľ sa nič mimoriadne nestane, bude sa rozhodovať v poslednom nadstavbovom kole. Urobili sme maximum preto, aby sme dievčatá v hlavách nastavili tak, že iné ako víťazstvo neberieme. Samotný zápas bol ťažký. Súper sa dostal do vedenia po vlastnom góle, na ktorý sme odpovedali ešte pred prestávkou. Potom sme šli trikrát do vedenia a vždy sme oň lacno prišli, čo nenechalo chladným ani mňa, pretože sme robili jednoduché chyby v našej hre. S kolegom sme museli trochu premiešať zostavu, prišli tam aj nejaké zranenia. Našťastie nás brankárka Mládenková vždy podržala v kritických momentoch. V tretej tretine dievčatá za nepriaznivého stavu začali na ihrisku bojovať a dokázali zápas zvrátiť v náš prospech. Samozrejme, že nám súper k tomu aj dopomohol tým, že párkrát minul v čistej šanci. Čo sa týka nášho účinkovania v nadstavbe, sme vďační za ťažké zápasy, ktoré neboli zlé z našej strany, no mohli sme v nich niekedy aj viac ukázať. Teraz uvidíme v play off, nakoľko nám účinkovanie v hornej polovici pomohlo. Vo vyraďovačke chceme potvrdiť úlohu favorita proti Hurikánu Bratislava a postúpiť do semifinále.“

Najlepšou hráčkou duelu sa s bilanciou 4+1 stala Tamara Dobošová. Podobne túto cenu získala aj v prvom domácom zápase proti tomuto súperovi. Preto nás v jej hodnotení zápasu zaujímalo aj to, či je Nemšová jej obľúbený súper: „Do zápasu sme išli od začiatku s tým, že ideme vyhrať. Vedeli sme, že potrebujeme tri body, aby sme si mohli do 1.kola play off zvoliť súpera, ktorého chceme. No taktiež sme vedeli, že to nebude vôbec ľahký zápas. Bol napínavý od prvej až do poslednej minúty a som rada, že sa nám nakoniec podarilo otočiť skóre zápasu v náš prospech. Dievčatá veľmi chválim, lebo sme už po druhýkrát ukázali, že keď hráme ako tím a jedna druhú navzájom podporujeme, dokážeme vyhrať aj nad obhajkyňami titulu. A či je Nemšová môj obľúbený súper? Áno, súhlasím. Proti Nemšovej sa mi vždy hrá veľmi dobre. S našimi babami tam máme aj viaceré kamarátky a k tomu nás navyše motivuje aj domáca atmosféra. Vtedy aj ten zápas naberá iné grády. Play off som si už zažila v Kysuckom Novom Meste a preto viem, že je to celkom iná súťaž. Očakávania v klube sa postupne zvyšujú a myslím si, že keď sme to už dotiahli do vyraďovačky, kde je možne ozaj všetko, verím, že na konci sezóny budeme my ten tím, ktorý bude mať minimálne medailu na krku. No ale akého lesku, to sa už necháme prekvapiť“ ,vyjadrila svoje pocity kapitánka Tamara Dobošová.

O zhodnotenie doterajšieho priebehu súťaže a o ambíciách v blížiacom sa play off sme sa ešte porozprávali s našou najskúsenejšou hráčkou, slovenskou reprezentantkou, brankárkou Radkou Mládenkovou, ktorá zažila už viaceré úspešné vyraďovacie série. Vyjadrila sa takto: „S nadstavbou môžem vyjadriť čiastočnú spokojnosť. Dôležité pre nás bolo, že sme odohrali zápasy s kvalitnými tímami. Ukázali nám, v čom je naša sila a z čoho môžeme v play off ťažiť, ale taktiež aj to, na čom treba popracovať. Sme mladý tím, ktorý potrebuje zbierať skúsenosti. S odstupom času som rada, že sme niektoré zápasy nezvládli, pretože práve tie nás posunuli zase o krok vpred. Splnili sme si cieľ – tretie miesto. Teraz sa musíme zodpovedne pripraviť na play off. Od tohto víkendu začíname od nuly. Play off je nová súťaž, kde chce každý vyhrať a prekvapiť môže ktorýkoľvek tím. Do každého zápasu musíme ísť na 120% a mali by sme zúročiť skúsenosti, ktoré sme získali počas doterajšieho priebehu súťaže. Osobne sa na play off veľmi teším, je to najkrajšia časť sezóny. Dúfam, že si to s dievčatami užijeme a potešíme trénerov a všetkých našich fanúšikov. Cieľ? Hrať si našu hru, s ktorou budeme spokojné my aj tréneri a postupne poraziť všetkých, ktorí nám budú stáť v ceste na vrchol.“

No a čo dodať k najdôležitejšej časti sezóny, v ktorej si v prvom kole zmeriame sily s VŠK PdF UK Hurikánom Bratislava? Len toľko, užime si spoločne s hráčkami nezabudnuteľné zápasy a vytvorme pre nich takú atmosféru, ktorá ich poženie vždy vpred a dodá im navyše síl, keď im už vlastné budú dochádzať! Nech je aj florbal naďalej ten skvelý šport, ktorý motivuje bojovať, nikdy sa nevzdávať a zvládať prekážky na ihrisku a aj v živote, presne tak, ako tomu bolo v poslednom nadstavbovom kole v Partizánskom – v meste, kde je domáci Harvard viac ako len klub.
„Veď, či sa vyhráva alebo prehráva, Harvard je ako rodina, ktorá všetko zdoláva.“

Tak ako to vyjadril aj bývalý americký prezident Theodore Roosevelt (1910) slovami, ktoré sa často stávajú motivačnými nielen v športových zápasoch:
„Nezáleží na kritikovi ani na človeku ukazujúceho na toho, kto zakopol. Nezáleží na tom, kto hovorí, že by vykonal viac ako muž činu. Uznanie patrí človeku stojacemu v aréne. Jeho tvár je zaprášená, spotená a krvavá. Patrí človeku, ktorý statočne zápasí a mýli sa pritom znovu a znovu, pretože niet snahy bez chýb a nedostatkov. Ale je to človek bojujúci, poznajúci entuziazmus, nadšenie aj vlastnú cenu. Človek, ktorý vie vo chvíli triumfu precítiť, čo pre to urobil, presne tak, ako vie vo chvíli pádu to, že padol trúfalo. A jeho miesto nebude nikdy pri tých chladných a bojazlivých dušiach, ktoré nikdy nespoznajú, čo je to výhra a čo je to prehra.“

Zápasové resumé: Nadstavba A (1.– 4.)
6. kolo (25. 2. 2023): FBK Harvard Partizánske vs NTS FK - ZŠ Nemšová : 7 – 6
G
óly Harvardu: 19. Červená (Vršková), 21. a 33. Dobošová, 36. Červená, 48. Dobošová, 56. Červená, 57. Dobošová
Zostava Harvardu:
Mládenková (Plevková) – Dobišová, Dobošová, Detková, Červená, Vršková – Papierniková, Bruchatá, Vaňová, Balátová, Vičanová – Ducká, Eibenová, Oškrdová, Tarčáková, Utekalová.

Program štvrťfinále play off (séria na 3 víťazné zápasy):
1. kolo (5. 3. 2023 o 15:00): FBK Harvard Partizánske vs VŠK PdF UK Hurikán Bratislava
2. kolo (6. 3. 2023 o 17:00, TV zápas na JOJ Šport): FBK Harvard Partizánske vs
VŠK PdF UK Hurikán Bratislava
3. kolo (11. 3. 2023 o 18:00): VŠK PdF UK Hurikán Bratislava vs FBK Harvard Partizánske
4. kolo (12. 3. 2023 o 15:00):VŠK PdF UK Hurikán Bratislava vs FBK Harvard Partizánske