FBK HarvardŠK Fbk Kométa Spišská Nová Ves
9:5(1:1, 4:2, 4:2)
ne 24. 9. 2023 15:00 @ MŠH Partizánske, Hyundai extraliga žien, 4. kolo

Gólová prestrelka pre šampiónky

V druhom domácom zápase sezóny boli hráčky Harvardu Partizánske pevne rozhodnuté, ukázať oveľa lepší výkon než v prvom dueli. No a najmä zlepšenú hru podčiarknuť prvými body z domácej palubovky. V ceste im však stála nebezpečná Spišká Nová Ves.

V začiatkoch sezóny tréneri zvyknú hľadať optimálne formácie, aby v rozhodujúcich fázach sezóny boli družstvá čo najlepšie pripravené a ladili ako „dobre naolejovaný stroj.“ Kouč domáceho Harvardu rovnako skúša namiešať tú správnu víťaznú zostavu. V tomto dueli sa Dušan Ďuríček rozhodol častejšie nasadzovať novozloženú 3. formáciu mladých a talentovaných hráčok, ktorá mala za úlohu robiť vietor, narúšať akcie súpera, podržať loptičku a keď sa naskytne možnosť, rýchlo zaútočiť. Príležitosť dostali aj v oslabovej hre, v ktorej dokázali udržať Kométu na uzde.

Úvod zápasu vyšiel lepšie Spišiačkam. V 3. min. ich poslala do vedenia Klára Grossová. Harvarďáčky mali viaceré sľubné šance na zvrat v skóre. Avšak viac ako polovicu tretiny ich nedokázali pretaviť na góly. Ešteže vykúpenie prišlo v 13. min., keď sa po priťuknutí loptičky od Červenej zo štandartky presadila kapitánka Dobošová.

Do druhej tretiny vstúpili domáce hráčky ako z veľkej knihy. V 23. min. sa rýchlo dostali do vedenia 3:1. Ako prvá udrela Uhrinová, keď jej nabíjala Vaňová, aby ju už o 22 sek. napodobnila Dobošová. Asistovala jej Vršková.O rýchlu odpoveď sa postarala v 25. min. už dvojgólová Klára Grossová. Od tohto momentu začali taktovku v tretine postupne preberať hráčky Kométy. Ich snaha vyvrcholila v 31. min. vyrovnávajúcim gólom z hokejky Marcinkovej. Florbalistky Harvardu sa chceli rýchlo otriasť zo stratenej výhody a zatlačili súpera. Lenže v 36. min. išli do početnej nevýhody, ktorá sa nakoniec ukázala ako zlomový bod v celom zápase. Súpera v nej do ničoho nepustila spomínaná 3. lajna, aby sa po jej skončení presadila domáca Detková, keď ju v 38. min. pred bránkou našla Vičanová. Presne o minútu rovnaká hráčka zvýšila na 5:3. V tomto prípade jej asistovala Červená.

Raketový nástup Harvardu symbolizoval aj záverečnú tretinu. V čase 40:34 udrela Vršková po spolupráci s Lindou Detkovou. Koniec 45. min. priniesla chybu v domácej obrane a osamotená Konečná znížila na 6:4 Definitívny pokoj na lavičku Partizánskeho priniesli góly v rozmedzí 54. a 58. min. Kuriozitou bolo, že nimi dve rôzne strelkyne zavŕšili svoje zápasové hetriky. Najprv Detková pripravila gól Dobošovej a následne pomocou Červenej aj sama dosiahla svoj tretí presný zásah, čím si vystrieľala honor najlepšej domácej hráčky zápasu. Na už rodiacom sa víťazstve Harvardu nič nezmenila ani rýchla odpoveď Bajtošovej. Tradične spoľahlivá brankárka Radka Mládenková už žiaden gól za svoj chrbát nedovolila. Navyše sa ešte v samom závere predviedla strelecká kráľovná uplynulej sezóny Michaela Vršková, ktorá pohotovým volejom upravila konečný stav na 9:5. Po gólovej prestrelke sa zrodilo premiérové domáce víťazstvo a tak si domáci tím mohol spolu so skvelými fanúšikmi prvý krát užiť aj ďakovačku na tóny víťaznej hymny „Tlieskaj, našim víťazom!“

Pozápasové reakcie:

Po prvom triumfe na domácej palubovke spadol aj veľký balvan zo srdca trénerovi Ďuríčkovi, čo potvrdil aj slovami: „Veľmi som chcel, aby sme spolu s babami odohrali na domácom ihrisku lepší zápas, ako to bolo naposledy v prvom kole, kedy nám to naozaj nešlo. Myslím, že sa nám to podarilo a ukázali sme, že na úvodný zápas sme už zabudli a dnes sme odohrali dosť slušný duel na úvod ligy, za čo ďakujeme aj dobrému súperovi. Samozrejme, keď chceme hrať viac dopredu, ako sme boli zvyknutí, tak môžeme očakávať aj viac inkasovaných gólov. Avšak minim. dva nás môžu mrzieť. Boli z kategórie zbytočných, keďže sme neboli na ihrisku dostatočne koncentrovaní. No so zápasom sme spokojní. Ešte raz zdôrazňujem, súper bol kvalitný, takže tri body nás určite tešia.“

Honor najlepšej hráčky zápasu si plne zaslúžila Linda Detková, skúsená hráčka so zápsovou bilanciou 3+2.

„Zápas som začala v pozícii posledného obrancu, ale po prvej tretine tréner potreboval urobiť nejaké zmeny, a preto som sa posunula na post ľavého krídla. Po prvom striedaní na staronovom poste som nevyužila dve dobré šance. No a tréner mi posmešne povedal, že čo za strelca si to zvolil v predbránkovom priestore (smiech). V ďalších striedaniach sme sa však už spoločne tešili zo strelených gólov.“
„Nebýva zvykom, že v zápase sa mi podarí nazbierať viac ako jeden-dva body, pretože moja úloha na ihrisku spočíva v niečom inom. Preto som bola veľmi rada, že mi to v tomto zápase padlo a hneď trikrát. A dokonca aj s dvoma asistenciami.
„V kariére som už hetrik strelila a hneď niekoľko. Bolo to však už dávnejšie, naposledy, keď som ešte hrávala českú ligu. Nebýva to často, že sa mi niečo také podarí. No potom si to človek oveľa viacej váži a užíva,“ zhodnotila svoj výkon Linda Detková, jedna z najlepších hráčok Harvardu.

Premiéru v zostave si odkrútila brankárka Daniela Zvarová. Hoci vekovo ešte mladá, predsa do Harvardu prišla už s viacerými skúsenosťami, najmä zo ženskej 1. ligy. Minulú sezónu bola brankárskou jednotkou Capitolu Bratislava, s ktorým si vybojovala postup do extraligy. No po neprihlásení svojho tímu do ligy, sa rozhodla poslniť obhajcu titulu.

Daniela, zároveň aj členka reprezentačného kádra junioriek, nám uviedla, ako prežívala zápas, v ktorom prvýkrát kryla chrbát aktuálne najlepšej brankárky extraligy: „Išlo o úplne moju premiéru v extraligovom zápase, keďže som predtým hrala maximálne baráž o extraligu. Na začiatku som trochu stresovala, no po rozcvičke stres opadol. Kryť chrbát Radke Mládenkovej bola pre mňa česť a ako vždy,chytala famózne. Prvá tretina bola vyrovnaná. No potom sa to otočilo na našu stranu a tešila som sa z pozitívnej nálady kolujúcej na lavičke a neskôr aj z výhry.“
Vo vyjadrení brankárka ešte zhodnotila jej dovtedajšie pôsobenie v novom klube: „V Harvarde sa mi páči a myslím, že je tu skvelý kolektív so skvelými výkonmi. S niektorými hráčkami sa už poznáme dlhšie, či zo zápasov proti sebe, alebo z reprezentačných zrazov. O prestupe som uvažovala už dávnejšie, no keďže som z Bratislavy, tak to bolo trošku náročnejšie. Avšak po nenastúpení Capitolu do žiadnej ligy, som v tom už mala jasno a prestup bol na svete,“ uviedla Daniela Zvarová.

Zápasové resumé: základná časť 4. kolo – 24. 9. 2023

FBK Harvard Partizánske vs ŠK Fbk Kométa Spišská Nová Ves 9 – 5
Góly Harvardu:
13. Dobošová (Červená), 23. Uhrinová (Vaňová), 23. Dobošová (Vršková), 38. Detková (Vičanová), 39. Detková (Červená), 41. Vršková (Detková), 54. Dobošová (Detková), 58. Detková (Červená), 60. Vršková (Uhrinová)
Zostava Harvardu: Mládenková (Zvarová) – Červená, Dobošová, Vičanová, Detková, Vršková – Kašlík, Uhrinová, Vaňová, Petríková,Valentová – Ducká, Utekalová, Szőcs, Balátová, Oškrdová

Ďalši extraligový program:
5. kolo (1. 10. 2023 o 10:00):  MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto vs FBK Harvard Partizánske