Súvisiaci zápas

FBK Harvard Partizánske
FBK HarvardNTS FK - ZŠ Nemšová
3:1(1:0, 2:0, 0:1)
so 15. 4. 2023 18:00 @ MŠH Partizánske, Hyundai extraliga - playoff, 5. zápas finále

Cesta na vrchol dokonaná: Sme majstri!

Sobota 15. apríla 2023 sa zlatými písmenami zapísala do histórie slovenského ženského florbalu. FBK Harvard Partizánske spečatil svoju cestu na ligový florbalový trón a ako prvý tím Hyundai extraligy získal titul vo svojej nováčikovskej sezóne. Najväčší úspech klubu si prišlo naživo pozrieť 1193 divákov, čím padol divácky rekord v návštevnosti akéhokoľvek florbalového zápasu na Slovensku.

Po dvoch zápasoch finálovej série bol Harvard veľmi blízko k titulu. To, že fráza Posledný krok býva najťažší nie sú len prázdne slová, sa naše dievčatá presvedčili v zápasoch na pôde súpera. Po nich sa o všetkom malo rozhodnúť tam, kde finálová séria začala. Rozhodujúci zápas už nedával šance na žiadne ďalšie opravy. Je to už buď, alebo. Tímy už vedeli o svojich silných a slabých stránkach, z herného hľadiska sa už nemali čím prekvapiť. Preto rozhodujúce bolo, kto sa lepšie mentálne pripraví na duel. Možno väčšia ťarcha bola spočiatku na pleciach Harvardu, keďže stratil náskok 2:0 v sérii. No dievčatá ukázali svoju mentálnu silu tým, že už neriešili minulosť. Naplno sa skoncentrovali na to, čo malo prísť. Zdanlivú nevýhodu využili vo svoj prospech a rozhodujúci zápas na domácej pôde v očakávanej elektrizujúcej atmosfére poňali ako ten najlepší darček, ktorý môžu dať sebe, svojim rodinám, priateľom a všetkým fanúšikom už aj tak v úspešnej sezóne. Titul by bol perfektnou čerešničkou pre všetkých, ktorí sa pričinili o to, že v tejto sezóne sa z Partizánskeho stala bašta florbalu.

Už viac ako hodinu pred úvodným buly prúdili davy fanúšikov do mestskej športovej haly. NTS FK – ZŠ Nemšová, podobne ako náš klub na tretí zápas, vypravil do Partizánskeho autobus so svojimi priaznivcami. Nezabudnuteľný zápas sa preto odohrával aj v hľadisku. Pri pohľade na preplnené tribúny, stojacich či sediacich fanúšikov na schodoch sa trénerovi Harvardu Dušanovi Ďuríčkovi už pred zápasom splnil dávny veľký sen – aby si priaznivci zamilovali florbal podobne ako v nedávnej minulosti hádzanú.

Viac ako inokedy je začiatok rozhodujúceho zápasu veľmi dôležitý. Do značnej miery vie ukázať, akým smerom sa bude zápas vyvíjať. Hneď od úvodu sa domáce hráčky snažili nenechať nič na náhodu a postupne začali byť nebezpečnejším družstvom na palubovke. Poriadny vietor do plachiet a morálnu silu im vlial aj návrat Lenky Červenej do zostavy, čo ešte na rozcvičke ocenili tribúny búrlivým potleskom a skandovaním jej mena.

Už v 2. minúte mohol ísť Harvard do vedenia. Avšak v presilovej hre aj napriek viacerým šanciam, hlavne kapitánky Dobošovej, si loptička nenašla cestu do siete. Neplatilo to ale v 9 minúte, keď Uhrinová predviedla prienik po ľavej strane a rýchlou strelou otvorila skóre. Domáca aréna zaburácala ako už dávno nie. V 12. minúte rozhodcovia nariadili trestné strieľanie po faule na Vrškovú. Zodpovednosť na plecia vzala kapitánka Dobošová, ktorej však nevyšla kľučka na Patkovú. Nemšovčanky zase nevyužili v závere tretiny presilovku a tak stav 1:0 platil aj naďalej.

Po zmene strán mal aj Harvard možnosť početnej výhody, ktorú bleskovo využil. Po rozohratí a rýchlej výmene loptičky s Uhrinovou napriahla Dobošová a dala zabudnúť na nepremenený nájazd – 21. minúta 2:0. V 2. tretine mali Harvarďáčky viacej z hry a aj gólových šancí. Divákov opäť priviedla do varu Dobišová v 36. minúte. Mladá talentovaná hráčka sa nedala odstaviť v súboji s dvoma protihráčkami a po uvoľnení prestrelila Patkovú. Asistovala Detková. Po dvoch tretinách svietilo na tabuli skóre 3:0. Pre Partizánske dlhých 20 minút na spečatenie titulu a pre Nemšovú rýchlo ubiehajúcich 20 minút na otočenie zápasu.

Domáce florbalistky sa v 3. tretine nezamerali len na pozornú obranu, no aj na rýchle protiútoky, z ktorých chceli čím skôr rozhodnúť. Počas zápasu bola veľmi aktívna a húževnate zamestnávala obranu súpera ďalšia mladá nádej Partizánskeho – Petríková. Nemšovčanky sa už museli viacej tlačiť do brány, ak chceli ešte niečo s výsledkom urobiť. Skvele chytajúcu Mládenkovú prekonala až v 52. minúte Denisa Papierniková. No to bolo zo strany Nemšovej všetko, keďže Radka si s ostatnými šancami poradila. V jednom prípade si tiež dobre postavila ľavú žŕdku. A keď ju aj spoluhráčky podporili obetavým výkonom, mohli spoločne s nadšenými divákmi netrpezlivo odpočítavať posledné sekundy. Po siréne už na palubovke vytryskla úprimná a zaslúžená radosť nad radosť.

Počas záverečného ceremoniálu si najskôr prišli po strieborné medaily hráčky Nemšovej. Síce sa im nepodarila obhajoba titulu, aj tak boli nakoniec spokojné. Obzvlášť, keď sa viackrát počas sezóny potýkali s hernou krízou, má pre nich aj striebro príchuť zlata. Z rúk prítomného prezidenta Slovenského zväzu florbalu Martina Kopejtka si dievčatá prevzali aj pohár vicemajstra ligy, z ktorého sa tešili aj spolu s fanúšikmi ako keby získali titul. Súperovi a ich fanúšikom ďakujeme za skvelú sériu, pretože aj vďaka nim sme mohli zažiť nezabudnuteľné chvíle a emócie, ktoré si navždy bude pamätať nejeden fanúšik florbalu na Slovensku.

Vrcholom ceremoniálu bola dekorácia nových majsteriek Slovenska za sezónu 2022/2023. FBK Harvard Partizánske predviedol spanilú jazdu. Po dobrom štarte do sezóny si dievčatá udržali svoju výkonnosť a postupne ju zvyšovali s blížiacim sa vrcholom sezóny. Ich forma vygradovala v semifinálovej a finálovej sérii, kedy porazili oboch minuloročných finalistov a najväčších favoritov ligy. Navyše hráčky Harvardu ovládli aj všetky individuálne sezónne štatistiky. Titul je tak viac ako v správnych rukách. Zároveň sa stal Harvard prvým tímom, ktorý si vybojoval titul vo svojej nováčikovskej sezóne a vo svojom prvom play off. Tento husársky kúsok sa radí medzi unikátne momenty slovenskej športovej histórie. Veľká vďaka zaň patri trénerom, realizačnému tímu, všetkým hráčkam a ich rodinám, vedeniu, sponzorom, partnerom a všetkým členom klubu, taktiež všetkým dobrovoľníkom, fanúšikom a priateľom kvalitného florbalu v Partizánskom. Oslavy titulu boli krásne, nádherné, aké už mestská športová hala dávno nezažila. Veď posúďte sami.

TAK CHUTÍ TRIUMF...

Iba rok trvalo, kým sa mladý tím Partizánskeho vyškriabal z podpalubia na vrchol sťažňa, kým sa sebavedome zaradil do absolútnej špičky ženského florbalu. Presne toľko ubehlo od minuloročnej úspešnej extraligovej baráže až po tohtoročný triumf. V tejto sezóne HEX dievčatá naplno dokázali, že sila kolektívu, pokora, viera vo vlastné sily, nádej a nepoddajnosť obracajú nielen športové teórie naruby. Možno ani po týždňoch, ba mesiacoch si úplne neuvedomíme, čo sa to vlastne stalo, čo tento úspech teraz, či v budúcnosti môže znamenať. Samozrejme, nadšenie a eufória časom opadnú. No fakt už nikto nikdy nezmení: Majstrom Slovenska v ženskej florbalovej extralige v sezóne 2022/2023 je FBK Harvard Partizánske! Tento titul nám celý rok nikto nevezme a potom sa oň pobijeme znova.

Zápasové resumé: 3. kolo play off – finále
5. zápas (15. 04. 2023): FBK Harvard Partizánske vs NTS FK - ZŠ Nemšová : 3 – 1
Góly Harvardu: 9. Uhrinová, 21. Dobošová (Uhrinová), 36. Dobišová (Detková)